Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve čtyřech zemích EU zaplatíte lékaře hotově, i když že máte průkaz EHIC

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští turisté uhradí ve Francii, Belgii, Lucembursku a Švýcarsku u lékaře ambulantní ošetření hotově, a to i když mají průkazku pojištěnce. ČTK to dnes řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. V těchto zemích totiž neplatí, že na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) jim bude poskytnuta neodkladná péče bezplatně, případně jen uhradí poplatky v dané zemi běžné.

"V těchto zemích se za ambulantní ošetření vždy platí v hotovosti, a to celá částka, nejen případná spoluúčast pacienta," zdůraznil mluvčí.

Turista může požádat tamní instituce, například ve Francii Caisse Primaire d´Assurance Maladie, o náhradu. Spoluúčast mu ale proplacena nebude.

Předložit musí potvrzení o ošetření, účet za ošetření a EHIC. Peníze dostane na bankovní účet.

Pokud si turista nestihl vyřídit náhradu při pobytu v cizině, může podat žádost po návratu své české zdravotní pojišťovně, obvykle územnímu pracovišti, kde je registrován. Tuto možnost má ale na kterémkoli pracovišti. Předložit musí potvrzení o ošetření, originál dokladu o zaplacení a krátkou lékařskou zprávu, která může být i v cizím jazyce.

Překlad do češtiny není požadován.

"Česká zdravotní pojišťovna proplatí částku, kterou by uhradila pojišťovna v zemi, kde byl léčen. Pokud se turista nechal ošetřit v čistě soukromém zařízení, které není napojeno na veřejný systém zdravotního pojištění, nemůže mu účet proplatit vůbec," upozornil mluvčí.

Na peníze si bude muset turista nějaký čas počkat. Pokud zaplatil do 1000 eur (zhruba 26.000 korun), může si zvolit, zda chce raději náhradu ve výši úhrady péče v Česku. Tyto peníze může dostat prakticky hned. Pro turistu může být problém vyjednat v cizině náhradu částek za ošetření, buď nezná dobře jazyk, nebo ze země odjíždí dřív, než by celou proceduru absolvoval. Proto je podle Roda výhodnější, když před cestou do ciziny uzavře cestovní připojištění. Může to udělat on-line. Výhoda je v tom, že turista dostane náhradu i za ošetření v soukromém zařízení a za spoluúčast.

Navíc má trvale k dispozici asistenční službu v češtině.

Toto připojištění kryje mimo jiné i jednoduché ošetření zubů, převoz nemocného do vlasti a při úmrtí převoz ostatků. Základní pojištění pro evropské země za den činí pro děti 14 korun, pro dospělé 21 korun na den.

Pojišťovací balíček Standard zahrnuje navíc pojištění odpovědnosti za škodu za 23 korun na den, balíček Komplet i úrazové pojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti za škodu za 32 korun na den.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...