Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve čtyřech zemích EU zaplatíte lékaře hotově, i když že máte průkaz EHIC

Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poplatky u lékaře (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští turisté uhradí ve Francii, Belgii, Lucembursku a Švýcarsku u lékaře ambulantní ošetření hotově, a to i když mají průkazku pojištěnce. ČTK to dnes řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. V těchto zemích totiž neplatí, že na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) jim bude poskytnuta neodkladná péče bezplatně, případně jen uhradí poplatky v dané zemi běžné.

"V těchto zemích se za ambulantní ošetření vždy platí v hotovosti, a to celá částka, nejen případná spoluúčast pacienta," zdůraznil mluvčí.

Turista může požádat tamní instituce, například ve Francii Caisse Primaire d´Assurance Maladie, o náhradu. Spoluúčast mu ale proplacena nebude.

Předložit musí potvrzení o ošetření, účet za ošetření a EHIC. Peníze dostane na bankovní účet.

Pokud si turista nestihl vyřídit náhradu při pobytu v cizině, může podat žádost po návratu své české zdravotní pojišťovně, obvykle územnímu pracovišti, kde je registrován. Tuto možnost má ale na kterémkoli pracovišti. Předložit musí potvrzení o ošetření, originál dokladu o zaplacení a krátkou lékařskou zprávu, která může být i v cizím jazyce.

Překlad do češtiny není požadován.

"Česká zdravotní pojišťovna proplatí částku, kterou by uhradila pojišťovna v zemi, kde byl léčen. Pokud se turista nechal ošetřit v čistě soukromém zařízení, které není napojeno na veřejný systém zdravotního pojištění, nemůže mu účet proplatit vůbec," upozornil mluvčí.

Na peníze si bude muset turista nějaký čas počkat. Pokud zaplatil do 1000 eur (zhruba 26.000 korun), může si zvolit, zda chce raději náhradu ve výši úhrady péče v Česku. Tyto peníze může dostat prakticky hned. Pro turistu může být problém vyjednat v cizině náhradu částek za ošetření, buď nezná dobře jazyk, nebo ze země odjíždí dřív, než by celou proceduru absolvoval. Proto je podle Roda výhodnější, když před cestou do ciziny uzavře cestovní připojištění. Může to udělat on-line. Výhoda je v tom, že turista dostane náhradu i za ošetření v soukromém zařízení a za spoluúčast.

Navíc má trvale k dispozici asistenční službu v češtině.

Toto připojištění kryje mimo jiné i jednoduché ošetření zubů, převoz nemocného do vlasti a při úmrtí převoz ostatků. Základní pojištění pro evropské země za den činí pro děti 14 korun, pro dospělé 21 korun na den.

Pojišťovací balíček Standard zahrnuje navíc pojištění odpovědnosti za škodu za 23 korun na den, balíček Komplet i úrazové pojištění, pojištění zavazadel či pojištění odpovědnosti za škodu za 32 korun na den.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!