Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve Frenštátě pod Radhoštěm vznikne stezka v korunách stromů

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

FRENŠTÁT NAD RADHOŠTĚM Ve Frenštátě pod Radhoštěm bude unikátní naučná stezka v korunách vzrostlých stromů. Nabídne například posezení v orlím hnízdě i makety ptáků. Vznikne v areálu skokanských můstků. Náklady, ve kterých je zahrnuto i zastřešení přilehlého amfiteátru, dosáhnou deseti milionů korun.

Více než osmi miliony Kč přispěje EU, část peněz poskytne i město. Řekl TO autor projektu Marian Žárský z Městského kulturního střediska.

Turisté se dostanou i do výšky patnácti metrů

"Dva metry široká stezka bude bezbariérová a 100 metrů dlouhá. Povede stávajícím lesem mezi kmeny. V nejvyšším místě se návštěvníci dostanou do výšky 15 metrů nad zemí," uvedl. Stezka se zaměří především na život ptáků v korunách stromů. "Chceme tam například vytvořit orlí hnízdo. V něm si budou moci děti posedět," řekl Žárský. I s nedalekým amfiteátrem, který bude nově zastřešen, vznikne jedna expozice. "Pod novou střechou budou k vidění siluety ptáků," doplnil.

Projekt má ale i další části. Oprava čeká hned několik zákoutí v okolí amfiteátru. V lesích mají vzniknout i trasy pro jezdce na horských kolech, běžce a pěší turisty.

ČTĚTE TAKÉ:

"Spojit unikátním způsobem kulturní zařízení, jako je amfiteátr, a naučnou stezku byl nápad, který se zrodil už před několika lety. Zaměření na dravé ptáky, jejichž dřevěné siluety se budou vznášet pod klenbou střechy pódia, není náhodné. Při tvorbě projektu jsme konzultovali záměr se Záchrannou stanicí ohrožených živočichů v Bartošovicích a také s odborníky z Chráněné krajinné oblasti Beskydy," řekl Žárský.

Na lávce v korunách tak vznikne celkem šest zastavení, na kterých se budou moci návštěvníci seznámit s životem a pobytovými znaky ptáků i dalších živočichů obývajících toto prostředí. Expozice bude interaktivní. Práce by měly začít v příštím roce, hotové by vše mělo být v roce 2015.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou
Nechce se vám dnes vařit? Hotové polévky SALVEST Prestó jsou ideální alternativou

S kolegyněmi v redakci jsme měly možnost vyzkoušet polévky Prestó, které jsou opravdu rychlé na přípravu a usnadní vám přemýšlení nad tím, co...