18. listopadu 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve Frenštátě pod Radhoštěm vznikne stezka v korunách stromů

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

FRENŠTÁT NAD RADHOŠTĚM Ve Frenštátě pod Radhoštěm bude unikátní naučná stezka v korunách vzrostlých stromů. Nabídne například posezení v orlím hnízdě i makety ptáků. Vznikne v areálu skokanských můstků. Náklady, ve kterých je zahrnuto i zastřešení přilehlého amfiteátru, dosáhnou deseti milionů korun.

Více než osmi miliony Kč přispěje EU, část peněz poskytne i město. Řekl TO autor projektu Marian Žárský z Městského kulturního střediska.

Turisté se dostanou i do výšky patnácti metrů

"Dva metry široká stezka bude bezbariérová a 100 metrů dlouhá. Povede stávajícím lesem mezi kmeny. V nejvyšším místě se návštěvníci dostanou do výšky 15 metrů nad zemí," uvedl. Stezka se zaměří především na život ptáků v korunách stromů. "Chceme tam například vytvořit orlí hnízdo. V něm si budou moci děti posedět," řekl Žárský. I s nedalekým amfiteátrem, který bude nově zastřešen, vznikne jedna expozice. "Pod novou střechou budou k vidění siluety ptáků," doplnil.

Projekt má ale i další části. Oprava čeká hned několik zákoutí v okolí amfiteátru. V lesích mají vzniknout i trasy pro jezdce na horských kolech, běžce a pěší turisty.

ČTĚTE TAKÉ:

"Spojit unikátním způsobem kulturní zařízení, jako je amfiteátr, a naučnou stezku byl nápad, který se zrodil už před několika lety. Zaměření na dravé ptáky, jejichž dřevěné siluety se budou vznášet pod klenbou střechy pódia, není náhodné. Při tvorbě projektu jsme konzultovali záměr se Záchrannou stanicí ohrožených živočichů v Bartošovicích a také s odborníky z Chráněné krajinné oblasti Beskydy," řekl Žárský.

Na lávce v korunách tak vznikne celkem šest zastavení, na kterých se budou moci návštěvníci seznámit s životem a pobytovými znaky ptáků i dalších živočichů obývajících toto prostředí. Expozice bude interaktivní. Práce by měly začít v příštím roce, hotové by vše mělo být v roce 2015.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...