Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Žádné svačiny ve školách. Tak Francie bojuje proti obezitě, říká Češka

Adéla Odrihocká | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adéla Odrihocká | foto: Archiv Adély Odrihocké

Adéla Odrihocká se do Francie přestěhovala kvůli studiu. „Hodně mi chybí české polévky. Tady prakticky neexistují, nejsou na to vůbec zvyklí. Často se říká, že polévky ve Francii vaří jen starší lidé, hlavně na vesnicích, a pouze v zimě. Ale vůbec to není naše polévka, spíše se jedná o krém,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První dny po mém příjezdu byly hektické. Ačkoliv jsem věděla, do čeho jdu, a co mohu očekávat, narazila jsem přesto na pár věcí, které mě trochu zaskočily. Francouzská byrokracie je nekonečná. Tady nemůžete jen tak přijít do obchodu a koupit si SIM kartu do mobilu. Ke koupi francouzského čísla potřebujete francouzský bankovní účet, jehož založení mi trvalo více než měsíc. Nejdříve mi přišel poštou PIN kód, který je ale samotný velmi těžce využitelný, co si budeme povídat. Po třech týdnech jsem obdržela kartu. Ke svému číslu jsem se dopracovala asi po dvou měsících po mém příjezdu, ale o to větší radost jsem z něj pak měla. Všude a na všechno se extrémně dlouho čeká. Když mi jedna milá dáma ve středních letech na úřadě podala s úsměvem pořadové číslo, na kterém bylo napsáno, že se stejným požadavkem je přede mnou osmnáct lidí, pochopila jsem, že to tady s administrativou nebude jednoduché.

Na druhou stranu mě ve Francii pokaždé velmi pozitivně překvapí chování lidí. Opět jsem to zpozorovala hned po překročení hranic. Když jsem se před pěti lety na jazykovém gymnáziu zúčastnila první jazykové stáže ve Francii, byla jsem naprosto ohromená, jak jsou k sobě lidé vlídní, jednají s naprostou úctou a respektem, o úsměvy není nouze. V Česku jsme ještě do takového stádia nedospěli a je to škoda. Žilo by se nám lépe.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
S českými zvyky jsem své přátele nijak zvlášť neseznamovala. Je samozřejmé, že máme odlišný způsob oslav velkých svátků, jako jsou Vánoce či Velikonoce, ale není to nic zarážejícího. Možná bych zmínila český zvyk nosit si s sebou do školy dopolední svačinu. Tady to tak vůbec není. Nedávno dokonce v některých základních školách zatrhli malým dětem svačiny, prý v rámci boje proti obezitě. Vzhledem k délce vyučování na základních školách ve Francii (od osmi rána do pěti večera) si nemyslím, že je to rozumné. Na fakultě pozoruji, že mí spolužáci přes den ani moc nepijí, natož aby si v deset hodin vytáhli ovoce.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Momentálně tady studuji v rámci programu Erasmus, na konci tohoto akademického roku mi končí smlouva a vracím se do Česka. Upřímně řečeno, zatím si nedovedu svůj návrat do Česka moc představit, adaptace bude náročná. Samozřejmě mi chybí rodina a přátelé, ale tady se mi žije lépe. Chtěla bych tady určitě pokračovat dále, ale myslím si, že bude lepší udělat si bakalářskou práci příští rok v Česku a pak znovu odjet. Plánuji se vrátit do Francie na magisterské studium.

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Hodně mi chybí české polévky. Tady prakticky neexistují, nejsou na to vůbec zvyklí. Často se říká, že polévky ve Francii vaří jen starší lidé, hlavně na vesnicích a pouze v zimě. Ale vůbec to není naše polévka, spíše se jedná o krém. Francouzská obdoba polévky se jmenuje „potage“, je hodně hustá a mixuje se do ní, co dům dá. České jídlo jsem zatím přátelům nedělala, ale už několikrát jsem jim přivezla české lázeňské oplatky a Studentské pečetě. Vzpomínají na ně pokaždé, když se vidíme.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Vždycky pozitivní a příjemné. Poměrně rychle a snadno jsem si vytvořila okruh velmi dobrých přátel. Obecně jsou Francouzi zvědaví, Česko je pro ně atraktivní a hodně lidí tam dokonce už párkrát bylo. Znají především české pivo a Prahu, ze které jsou naprosto unešení. Jejich nejoblíbenější slovo je „zmrzlina“ (kvůli velkému počtu souhlásek za sebou), které mi opakují pokaždé, když se vidíme, a pokaždé zní jinak, ale pořád stejně roztomile. Je ale pravda, že ne všichni jsou v obraze. Francouzi mají chabé zeměpisné znalosti a někteří zamrzli v době komunismu a Československa, jiní zase váhají, jestli jsme v Evropě. Několikrát jsem slyšela od mých českých přátel, že byli ve Francii terčem posměšků a narážek. Prý se jich spolužáci ptali, zda máme u nás teplou vodu a televizi nebo jestli známe příbor. Vše samozřejmě záleží na lidech a v žádném případě nechci generalizovat, ale přijde mi to až nereálné a nikdy jsem se s tím nesetkala. Ani si nedovedu představit, že by to bylo možné. Já jsem toho názoru, že pokud s tím, že jsem Češka, nemám problém já sama, nemá s tím problém ani mé okolí. Tak, jak přijmeme sami sebe, nás přijmou i ostatní. Staré dobré pravidlo.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Mám dobrý přehled o politickém systému ve Francii, zvláště díky debatám s francouzskými přáteli, ale politika jako taková mě moc nezajímá, a to ani v Česku. Raději sleduji dění v sociální a kulturní oblasti. Jediné, co bych v souvislosti s politikou ve Francii ráda zmínila, jsou stávky. Francouzi si nenechají jen tak něco líbit. Pokud nejsou spokojeni s nějakou novou reformou či zákonem, dají to jasně najevo. Stávek jsem tady měla možnost zažít už poměrně hodně - od lékárníků, přes zemědělce až po řidiče městské hromadné dopravy. Zvláště tu stávku v dopravě člověk pocítí velmi rychle.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!