Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve Spojených státech neseženete tvaroh, říká Češka

Zuzana Light | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Light | foto: Archiv Euromedia Group

Zuzana Light se do Spojených států amerických přestěhovala před několika lety. Proslavila se svými anglicky mluvenými videi, kde předcvičuje posilovací sestavy pro ženy, které si podle nich chtějí zlepšit postavu. „Přítel má rád plněné papriky, knedlo vepřo zelo, kuře na smetaně i svíčkovou, kterou jsem mu jednou – v trochu zdravější verzi – uvařila. To samé já, když si chci dát české jídlo, tak si ho uvařím a nemusím strádat. Tvaroh se ale v USA sehnat nedá,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Byla jsem v šoku. V Los Angeles se mi všechno zdálo úžasné, nádherné a barevné. Stromy byly víc zelené, červená barva více červená, obloha byla modřejší, všechny barvy byly úplně jinak syté a ostré. Nadšená jsem byla i z okolních Hollowood hills, to je prostě nádhera.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Tamní obyvatelé nechápou Velikonoce – že při nich muži mlátí ženy pomlázkami. Přítelovi se ten zvyk hodně zalíbil, a tak jsme ho doma začali praktikovat. Upletl si pomlázku a honil mě s ní po bytě i po ulici, lidi kolem koukali, co se děje. Ale my jsme chtěli jen udržovat tradice.

Zuzana Light

Česká rodačka, světoznámá fitness cvičitelka, která proslula svými videi na YouTube a dalších sociálních sítích. Se svým přítelem žije v Los Angeles v Kalifornii. Je jí 34 let. Předtím, než založila vlastní doménu ZuzkaLight.com, byla spoluzakladatelkou BodyRock.tv. V květnu vydala svoji první knihu „Fit za 15 minut denně“, ve které radí, jak správně intenzivně cvičit, ale také jak se zdravě stravovat a přistupovat ke zdravému životnímu stylu komplexně.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Nastálo asi ne, přítel má v Los Angeles rodinu a chceme tam žít i s naší rodinou, kterou plánujeme. Přítel neumí ani slovo česky a bylo by to pro něj v Čechách daleko těžší než pro mě tam. Moc se nám oběma ale v Čechách líbí, rádi sem jezdíme na dovolenou. Nebránila bych se tomu, kdybychom jednou měli třeba někde za Prahou chatu. Mám moc ráda oblast kolem Staré Boleslavi, jako malá jsem tam jezdila a ráda se tam vracím dosud.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Přítel má rád plněné papriky, knedlo vepřo zelo, kuře na smetaně i svíčkovou, kterou jsem mu jednou – v trochu zdravější verzi – uvařila. To samé já, když si chci dát české jídlo, tak si ho uvařím a nemusím strádat. Pravda ale je, že v USA nekoupíte klasický tvaroh. Takže třeba tvarohové buchty si dopřát nemůžeme.

Zuzana Light
Zuzana Light

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Zatím ne, ale určitě je plánujeme. Až budeme mít děti, určitě na ně budu mluvit česky a přítel na ně bude mluvit anglicky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Když začnu mluvit na lidi v Americe a slyší můj přízvuk, okamžitě se ptají, jestli jsem z Ruska. Vysvětluji, že ne, že jsem z Čech, načež kývou a říkají „Czechoslovakia“. To už je lepší, když alespoň zařadí, ale stejně vysvětluju, že takto už dvacet let ne.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Bavil mě vývoj ohledně prezidentských voleb, to je docela legrace. Jinak se o politiku nezajímám, ani v Čechách, ani v USA.

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...