27. března 2012 14:40 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velikonoce na rychtě slibují zážitek kulturní i kulinářský

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy. |

KRAVAŘE Na Vísecké rychtě v Kravařích ještě nezačala hlavní turistická sezóna a už se zde po masopustu připravuje druhá akce. Jsou jí tradiční Velikonoce na rychtě, které se uskuteční v sobotu 31. března.

Stejně jako v předcházejících letech nabízí velikonoční program na Vísecké rychtě příjemnou venkovskou atmosféru vyplněnou bohatým programem. Oproti bujarému masopustu budou ale Velikonoce na rychtě o poznání klidnější a rodinnější.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.Rodinám a především malým dětem bude totiž směřováno několikero výtvarných dílen, které budou mít spojitost s vynášením smrtky, nastávající pomlázkou a dalšími lidovými zvyky.

Brána Vísecké rychty se návštěvníkům otevře v deset hodin ráno. V tu dobu již bude na místě včelař Miroslav Fikar, pletaři pomlázek, zdobičky kraslic a mnozí další. Za zmínku ale stojí také velmi mimořádné občerstvení, které letos o Velikonocích zprostředkuje teplická pobočka Seniorklubu Asociace kuchařů a cukrářů České republiky. Na rychtě tak nebudou vonět jen klasické jitrnice a jelita, ale též velikonoční guláš, vajíčková nádivka a pečivo ve formě beránků, zajíců a slepic.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Samotný kulturní program zahájí v jedenáct hodin dopoledne žáci místní základní školy, kteří se na tvorbě programu na Vísecké rychtě podílí již po několikáté. Tentokrát si pro návštěvníky akce připravily pásmo písní a divadelních scének s velikonočními zvyky a obyčeji, vážícími se k pašijovému týdnu.

Ve dvanáct třicet bude mít své místo na pódiu vyhrazen folklorní soubor Lužičan z Krásné Lípy, který se v Kravařích představí vůbec poprvé. K rázu oslav Velikonoc na rychtě ale patří i vynášení smrtky do Bobřího potoka. Tímto symbolickým aktem se v minulosti uzavírala zima a začínal nový hospodářský rok.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Tak jako v předcházejících letech budou mít nejmenší návštěvníci možnost zúčastnit se výtvarných dílniček a namalovat si velikonoční zajíčky, ale také péct jidášky. Zdobením lítečka se budou moci děti přímo účastnit na programu.

Velikonoce na Vísecké rychtě v Kravařích u České Lípy.

Poté, co bude do potoka vržena smrtka, se ozdobené lítečko dostane do popředí průvodu a bude odneseno do farního kostela Narození Panny Marie. Zde v odpoledních hodinách vystoupí folklorní soubor Lužičan podruhé. Kostel bude ale otevřen po celý den a návštěvníci si zde budou moci prohlédnout výstavu kněžských rouch a ornátů. Od sedmnácti hodin zde bude slavena mše svatá.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz