7. března 2014 14:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Verona, město Romea a Julie, bohatých paláců i hořkého vína

Ponte Pietra, Verona | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ponte Pietra, Verona | foto: Matěj Ludvík

Není jenom místem tragického osudu Romea a Julie, Verona nabízí nespočet honosných míst i útulných místeček, kde se psala historie Benátska. Při prohlídce paláců, věží, kostelů i římského amfiteátru uznáte, že je Verona právem zapsaná od roku 2000 do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Celý den bývá místo pod balkonkem Casa di Giulietta, kam Shakespear umístil proslulou milostnou scénu ze své hry Romeo a Julie, plná turistů až k prasknutí. Až na večer se situace v uličce v centru města uklidní, protože se železná vrata k domu zavřou a dívat se je možné už jen úzkým průhledem. Slavné místo najdete na prvních stránkách všech průvodců po Veroně, míst kam zajít je však mnohem víc.

Piazza delle Erbe

Piazza delle Erbe

V samém jádru města leží Piazza delle Erbe (Zelný trh), v jejímž středu stojí Capitello, kamenný pavilon z 16. století. Náměstí tvoří bohaté paláce postavené v 13. - 17. století. Když návštěvník projde krátkou uličkou na vedlejší náměstí (Piazza dei Signori) spatří památník Dante Alighieriho, který pobývat na dvoře veronských vládců na počátku 14. století. V těsné blízkosti není možné přehlédnout ani radnici zvanou Palazzo della Ragione, k níž patří jedna z dominant města: přes 80 metrů vysoká věž dei Lamberti. Z věže je krásný výhled na tisíce střech pod vámi, proto 2 eura za vstup není zbytečným výdajem.

Od gladiátorů k popmusic

Klikatými uličkami plnými malých barů a restaurací je možné chodit celé hodiny, škoda by ale bylo vynechat Piazza Bra, v jejímž čele stojí monumentální římský amfiteátr z roku 30. V minulosti se zde konaly gladiátorské zápasy i divadelní představení. Dnes arena slouží pro různé komerční účely, zejména pak pro koncerty populární hudby.

Během prohlídky centra je možné překonat meandr řeky Adige přes kamenný most Pietra, kde stejně jako jsme to udělali my, můžete závidět místním obyvatelům život v domech přilepených na nábřeží. Během návštěvy města, které zbohatlo ve 12. století díky obchodu s hedvábím, byste neměli také opomenout místní gastronomii. Známé je tu zejména Risotto all’Amarone, které se vaří na stejnojmenném víně. Jeho název v překladu znamená hořký, nápoj se vyrábí ze sušených hroznů a patří mezi nejvěhlasnější v regionu.

V blízkosti města leží Gardské jezero (Lago di Garda), které je největší v zemi. Zejména v létě jsou jeho pláže plné Veroňanů, kteří sem rádi jezdí relaxovat. Díky Alpám, které leží blízko ale v chladné vodě dlouho nevydržíte, pohled na vrcholky hor vám to ale vynahradí.

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?