11. listopadu 2012 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vylepíte ve Veroně vzkaz pro Julii? Dostanete pokutu

Slavný Juliin balkon ve Veroně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavný Juliin balkon ve Veroně | foto: Shutterstock

VERONA Pokutu až 500 eur (skoro 12 700 korun) budou v italské Veroně riskovat turisté, kteří přilepí své milostné vzkazy na zdi pod balkonem, kde se podle tradice Shakespearův Romeo dvořil Julii. Lidé se tímto způsobem často obracejí na hrdinku renesančního dramatu a doufají, že se na jejich milostný život usměje štěstí, napsal britský deník The Telegraph.

Zdi nádvoří Casa di Giulietta (Juliina domu) tak hyzdí změť cárů papíru a ztvrdlých žvýkaček, kterými návštěvníci vzkazy mnohdy přilepují. Veronská radnice tomu chce učinit přítrž a připravuje vyhlášku, která zakáže umísťování vzkazů pomocí žvýkaček nebo samolepících lístků, ale i čmárání po zdech dvora a chodby, která k němu vede. Kromě toho bude ve dvoře někdejšího hostince zakázána konzumace jídla a pití.

Podobná vyhláška už zde jednou byla
"Cedule s nápisem turistům ukáže, kde smí své vzkazy umístit - tedy na přenosné panely, které jsme obstarali," řekl starosta Flavio Tosi. Na dodržování vyhlášky budou dohlížet strážníci.

ČTĚTE TAKÉ

Verona podobnou vyhlášku vydala už v roce 2004. Místo se pak chvíli dařilo udržet čisté, turisté se ale brzy vrátili k dřívější praxi.

Pro Veronu, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, je příběh tragické lásky dobrým zdrojem peněz. Důkazů o tom, že slavná milenecká dvojice ze znesvářených rodů Monteků a Kapuletů skutečně existovala, je však málo.

Podle historiků dům Juliiny rodiny v Shakespearově tragédii a slavný veronský balkon nespojuje skoro nic. Možným pojítkem by prý mohl být jen fakt, že budova pravděpodobně kdysi patřila rodině Cappellů, kteří mohli být předobrazem Kapuletů ve hře anglického velikána.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz