5. září 2010 19:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vesnice Fucking se potýká s neustálým nájezdem rozverných turistů

Cedule rakouského městečka Fucking | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cedule rakouského městečka Fucking | foto: Reprofoto

V Bavorsku je ves Kissing, což znamená v angličtině "líbání", najdete tam i obec Petting, což znamená "mazlení". Název Fucking se snad ani nedá publikovatelně přeložit. Slovník nabízí termín "souložení", ale po pravdě řečeno, vulgární výrazy se tentokrát k překladu hodí lépe.

A právě díky svému šťavnatému názvu se stala vesnice Fucking, vzdálená asi 45 minut jízdy od Salcburku, jedním z vyhlášených poutních míst britských turistů. Ano, právě takových turistů, kteří se potácejí kolem půlnoci Prahou a zvracejí do truhlíků s muškáty.

Ani ve Fuckingu nejsou Britové příliš populární. Jezdí sem jen kvůli tomu, aby se vyfotili s dopravní značkou vesnice, a to v různých stupních oblečenosti. Ti odvážnější pak trvají na tom, že se u cedule Fucking musí natočit při pohlavním styku, v čemž konzervativní obyvatelé Fuckingu nevidí příliš velkou poetiku, a tak trpělivě opilým návštěvníkům vysvětlují, že Fucking se nevyslovuje jako "faking", ale "fůking", tudíž to vůbec neznamená, co si myslí, že to znamená.

Ostatně, na turisty tu nejsou vůbec připraveni. Není tu ani hospoda, ani obchod, kde by se daly koupit nějaké "Fucking suvenýry", a tak se turisté alespoň občas pokoušejí - jako památku na svůj dobrodružný výlet - ukrást cedule se jménem vesnice.

Nicht so schnell
Ta, pod níž byl připevněný varovný nápis Nicht so schnell (Ne tak rychle), zmizela už před lety. Vyrábění stále nových cedulí představuje přitom pro rozpočet vesnice o 104 obyvatelích nemalou položku. Starostu proto napadlo, že vesnici přejmenují, ale místní trvali na tom, že Fucking, pojmenován takto nevinně podle šlechtice jménem Focko, musí zůstat Fuckingem, ať už to v angličtině znamená cokoli. A tak začali Fuckeři, jestli se tak dá obyvatelům vesnice říkat, používat masivnější značky zalité do betonu a Angličanům vyhrožují bezpečnostními kamerami.

Jo Lindlbauer, jehož rodina provozuje Gasthof Lindlbauer asi dvě stě metrů za vesnicí, říká, že jejich hosty bývají často právě turisté, kteří chtějí vidět Fucking na vlastní oči. "Nedávno tu byl nějaký hollywoodský producent," říká Lindlbauer. "Pořád telefonoval a každému říkal, že si nikdy nemyslel, že Fucking může být něco tak strašně nudného."

Iva Skochová

Najdete na Lidovky.cz