15. září 2008 15:56 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vesnicí roku je Lidečko ze Vsetínska

Kostel v obci Lidečko na Vsetínsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kostel v obci Lidečko na Vsetínsku | foto: http://www.lidecko.cz/

PRAHA Letošní Vesnicí roku se stala obec Lidečko ze Vsetínska. Za pořadatele soutěže to při slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Do 14. ročníku celostátní soutěže se přihlásilo celkem 309 obcí z celé České republiky.

Titul Vesnice roku získala obec Lidečko ze VsetínskaZa pořadatele soutěže to při slavnostním vyhlášení výsledků oznámil ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Soutěž je určena obcím, které mají vlastní program obnovy vesnice. Má povzbudit venkovské obyvatele k aktivní účasti na rozvoji místa, v němž žijí. Obcím umožňuje předvést, co se jim podařilo. Celostátní vítěz je vybírán z obcí, které uspěly v krajských kolech. Kromě diplomů a dalších ocenění získávají nejúspěšnější obce také finanční přilepšení.

Obec Lidečko dostává od ministerstva pro místní rozvoj milionovou dotaci z programu obnovy venkova. V pořadí druhý Pikárec smí čerpat 900 tisíc korun, odměna za třetí místo pro Malenice je o 100 tisíc korun menší. Další oceněné obce v krajích mají nárok na statisícové částky. Soutěže se mohly zúčastnit všechny obce vesnického charakteru s maximálně 5250 obyvateli.Čertovy skály nedaleko obce

Lidečko jako Vesnice roku 2008 postupuje do evropské soutěže Evropská cena za rozvoj venkova a obnovu vesnice, kterou pořádá Evropská pracovní společnost pro rozvoj venkova a obnovu vesnice. Jejími členy jsou převážně země střední Evropy - německy mluvící státy, ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko a Slovinsko. Evropská cena je udělována vždy jednou za dva roky a v roce 2009 bude vyhlášena již pojedenácté.
Lidovky.cz, ČTK