Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Většina řek je splavná, vody v nich díky dešti přibývá

Vodáci (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

praha Většina českých a moravských řek je alespoň v některých úsecích splavná. Od minulého týdne v nich vody přibylo díky deštivému počasí, navíc je předpoklad, že hladiny budou ještě stoupat, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Opět je splavná Bečva v celém toku, také Morava je sjízdná od Hanušovic a zaprší-li na Moravě více, může být o víkendu voda i na Moravské Sázavě. Zvýšily se průtoky na slezských řekách. Odra je sjízdná i na středním toku od Suchdola nad Odrou a Opava minimálně z Opavy. Vodáci se mohou vydat také na Jihlavu, voda pro splutí je tam i nad přehradami.

Orlice s vysokým průtokem

"Menší toky Vysočiny mnoho vody nemají, snad jen Svratku lze splout od Tišnova k Brnu. Na jihu je pak letošní stálice Dyje sjízdná od Znojma až k soutoku s Moravou," uvedl Jančar. Sázava je stále sjízdná od Ledče. Nejvíce pršelo v Orlických horách, Tichá Orlice je proto splavná od Letohradu a Divoká od Doudleb. Od jejich soutoku pak má Orlice průtok vysoký, vodáci by si proto měli dát pozor na rychlý proud v meandrech.

ČTĚTE TAKÉ:

Na severu a východě Čech je splavná Jizera a Labe v klasických středních tocích. Ploučnice stoupla jen mírně a Bílina má také spíše typický podzimní stav. "Na západě je průtok v Ohři nad 20 kubíky - velmi pěkná voda pro peřeje jak ve Svatošských skalách tak pod Hubertusem, plavba bude rychlá a přece jen bude vyžadovat zkušenější posádky," sdělil Jančar.

Berounka a její přítoky

Berounka je dobře sjízdná v celé délce. Splavné jsou i její přítoky, tedy Mže od Hracholusk, Radbuza od Horšovského Týna a Úhlava od Přeštic. "Bohužel plavba, kdy by bylo možné projet po některé z těchto řek až do Berounky, je velmi obtížná pro nepříjemná přenášení v Plzni," podotkl Jančar.

Na jihu pak jsou splavné všechny velké toky. Vltava až z Lenory, ovšem od Soumarského mostu je nutná registrace u NP Šumava. Zlepšil se také průtok v Otavě, a dobře splavná je tradičně podzimní Lužnice, která odvodňuje část rybníků.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!