5. ledna 2014 6:45, aktualizováno  9:25 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Ve Vídni bude k vidění největší zlatá mince světa

Obě strany největší zlaté mince na světě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obě strany největší zlaté mince na světě. | foto: Reprofoto

VÍDEŇ Uměleckohistorické muzeum (KHM) ve Vídni od 21. ledna na pět dní návštěvníkům zpřístupní největší zlatou minci světa. Zlaťák vyražený v australském Perthu váží celou jednu tunu. Nominální hodnota je jeden milion australských dolarů (18 milionů korun), jeho skutečná cena však díky použitému zlatu činí několik desítek milionů dolarů (stovky milionů korun).

Mince má průměr 80 centimetrů a tloušťku 12 centimetrů. Na lícové straně je zobrazen klokan rudý a vyražen nápis AUSTRALIAN KANGAROO 1 TONNE 9999 GOLD, který informuje o tunové váze a o ryzosti zlata v tisícinách 999,9 (ryzí zlato, 24 karátů). Na rubové straně je britská královna Alžběta II., která je oficiální hlavou Austrálie.

Na výrobu mince, kterou mincovna v Perthu představila v říjnu 2011, bylo podle agentury APA použito čisté zlato v tehdejší hodnotě 55 milionů dolarů (takřka miliarda korun).

Lidovky.cz, ČTK

8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze
8 eko vychytávek, které šetří přírodu i vaše peníze

Pojďme ke Dni Země začít s malou změnou, co má ale velké důsledky. Vyberte si pár tipů, které vás osloví nejvíce a jsou pro vás nejsnazší. I maličkostmi ušetříte přírodu, peníze a vlastní čas.

Najdete na Lidovky.cz