Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vídeňský Magdas. Hotel, který hledá cestu k „druhým“

Hotel Magdas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hotel Magdas | foto: PETER BÁRCI

Magdas vypadá na první pohled jako kterýkoli západoevropský hotel, který si potrpí spíše na mladou a tak trochu alternativní klientelu. Je ale víc než jen to. Rakouská metropole. Klidná ulice, úhledně zaparkované autobusy, nenápadná budova. Pár kroků odtud sviští atrakce a šumí listí v Prateru, kam se ve Vídni chodí za odpočinkem, sportem i zábavou. Hotel. Jednoduchý interiér, designové doplňky.

První, co návštěvníka zaujme, jsou detaily. Ostré hrany, jasné barvy a veselé nápisy, k tomu koberečky, židle z blešáku a křesla jako po babičce. Skupinka studentů, kteří si nesou štrikovaná stínidla na lampy. Rušná, ale zároveň uvolněná atmosféra. A v neposlední řadě – i na hotelové poměry velmi pestrý personál. Není tu náhodou: právě kvůli němu projekt vznikl.

V Rakousku, podobně jako jinde v Evropě, je pro lidi, kteří do země přijdou za často dramatických okolností, velmi obtížné zakotvit na běžném pracovním trhu. Řadě z nich chybí odborné vzdělání i jazykové znalosti, místní zaměstnavatelé se často zdráhají dát imigrantům šanci. Možnost pracovat je přitom jednou ze základních podmínek úspěšné integrace. Toto přesvědčení přivedlo zástupce katolické humanitární organizace Caritas před několika lety k nápadu otevřít si vlastní hotel, který bude pro uznané uprchlíky i další přistěhovalce sloužit coby přestupní stanice na cestě k regulérnímu zaměstnání. A pro ostatní jako důkaz, že zapojit nově příchozí do práce zkrátka jde.

„Tento dům, který od sedmdesátých let sloužil jako domov pro seniory a dům s pečovatelskou službou, byl prázdný. Přes jednu zimu byl nouzovou ubytovnou pro bezdomovce,“ vzpomíná dnešní manažer hotelu Magdas Gerhard Zwettler na to, proč padla volba právě na objekt v Laufbergergasse poblíž Prateru. Caritas poskytla do začátku kredit na přestavbu a další výdaje ve výši 1,5 milionu eur (asi 40 milionů korun). První hosty hotel přivítal loni v únoru. Jeho provoz je zatím naplánovaný na pět let a cílem je, aby byl soběstačný.

„Je to sociální byznys, to znamená, že v časovém rozmezí pěti let musí stát pod čarou v součtu nula. Máme velmi striktní rozpočtový rámec,“ vysvětluje Gerhard Zwettler. Na první dva roky se počítalo se ztrátou, od třetího už hotel musí začít generovat zisk. Zwettler je optimistický, že se to podaří. „V prvním roce jsme měli obsazenost 55 procent, v letošním 65 procent a pro příští rok se snažíme o­průměrné vytížení ze 72 procent. To odpovídá průměru všech hotelů zde ve Vídni,“ dodává s uspokojením. Hlavní sezona je v rakouské metropoli v květnu, červnu, září a říjnu. Už nyní je prý v těchto měsících hotel plný z osmdesáti procent.

A jací lidé Magdas vyhledávají? „Obecně se dá říci, že hosté, kteří k nám přijíždějí, z více než poloviny už o projektu slyšeli nebo četli a přicházejí sem zcela vědomě, aby jej podpořili,“ říká manažer. Ostatní se sem dostanou jednoduše díky tomu, že hotel objeví prostřednictvím internetového vyhledávače a zaujme je výhodná cena přenocování nebo zajímavý interiér. To, že se jedná o sociální projekt, zjistí často až na místě: „Když už tu jsou a pochopí, že je to přece jen trochu jiný hotel, zapůsobí to na ně a mají radost, že také udělají něco dobrého,“ usmívá se Zwettler.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...