Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vilnius očima litevského velvyslance

Vilnius. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vilnius. | foto: Fotoarchiv LN

Hlavní město jeho rodné země připomíná velvyslanci Litvy v Česku Osvaldasi Čiukšysovi v lecčems Prahu. Má starobylé centrum zapsané na seznam památek UNESCO a je plné romantických uliček. Vilnius má však něco navíc: letos je spolu s Lincem hlavním městem evropské kultury.

1 Televizní věž jako memento

Televizní věž, postavená v roce 1981, je se svými 326,5 metru nejvyšší stavbou v Litvě. Před uvítáním roku 2000 se stala jedním z největších stylizovaných vánočních stromů na světě. Rozsvícení vánoční výzdoby bylo vysíláno i na televizním kanálu CNN a od té doby je věž takto vyzdobena každý rok. U věže se však odehrály také jedny z nejdůležitějších událostí při obnovení nezávislosti Litvy. 13. ledna 1991 tu při útoku zvláštních jednotek ruské armády (s nasazením tanků během obsazování televize a rozhlasu) zahynulo 13 obránců a přes 500 lidí bylo zraněno. Byl jsem tam a tyto krvavé události zůstanou navždy zapsány v mé paměti, stejně jako Češi nezapomínají na 21. srpen 1968.

2 Příběh Tří křížů

Nad Vilniusem se vzpíná uhrančivá hora Tří křížů. Připomíná pohanskou dobu, kdy bylo ve Vilniusu dle pověsti zabito sedm mnichů františkánů. Na jejich památku byly na tomto vrchu postaveny tři dřevěné kříže. V roce 1916 byl podle návrhu sochaře Antanase Vivulskise postaven nový památník z betonu, v době sovětské vlády byly však Tři kříže za pláče obyvatel města vyhozeny do vzduchu. V roce 1989 byly bílé kříže z prostředků soukromých osob zase obnoveny.

3 Kostel svatého Kazimíra

Málokde na světě se najde tak smutná kuriozita, jako je kostel svatého Kazimíra. Po 2. světové válce sovětská vláda kostel zavřela. Byl využíván jako sklad vína, veškeré jeho vybavení bylo zničeno, ztratily se oltářní obrazy, byly demontovány varhany a zvony. Největší potupy se mu však dostalo roku 1963, kdy byl využíván jako muzeum ateismu. To se asi svatý Kazimír, který byl v roce 1636 prohlášen za nebeského patrona Litvy, v hrobě obracel. V říjnu 1988 byl tento svatostánek opět vrácen věřícím. Doufají, že už navždy...

4 Ostrovní hrad Trakai

Z hlavního města doporučuji výlet do 25 kilometrů vzdálené Trakaie, která vám připomene pohádkový zámek

Červená Lhota v jižních Čechách. Hlavní atrakcí je hrad ze 14. století postavený na ostrově mezi jezery. Gurmáni zde ve starobylých prostorách mohou ochutnat litevské národní

speciality vedarai (pokrm ze strouhaných brambor ve střívku zapečených v troubě), cepelinai (maso či tvaroh vařené v těstě ze strouhaných brambor), ale i oblíbené rybí pochoutky nebo studenou červenou polévku. K hradu patří historické muzeum.

5 Frank Zappa ve Vilniusu

Ačkoli geniální hudebník ve Vilniusu - a ani v Litvě - nikdy nekoncertoval, jeho příznivci mu zde tři roky po jeho smrti, v roce 1996, vybudovali pomník. To proto, že v nesvobodných dobách byl pro Litevce symbolem lidské svobody. Kopii busty daroval Fanklub Franka Zappy zpěvákovu rodnému městu Baltimore v USA. I já patřím k mistrovým obdivovatelům a ve chvílích volna si rád pouštím jeho skladby.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.