Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víno a adrenalin v podzemí. Zajeďte si na výlet do Znojma

Znojmo si mohou vychutnat jak milovníci památek, tak i příznivci vína či... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Znojmo si mohou vychutnat jak milovníci památek, tak i příznivci vína či... | foto: Shutterstock

Text písničky Ivana Mládka Znojmo, vidím tě dvojmo je sice trochu laciný, ale u téhle jihomoravské vinařské lahůdky se prostě nabízí sám. Navíc se blíží vinobraní, a tudíž pro mnohé i okamžiky, kdy Znojmo neuvidí jen dvojmo, ale možná i trojmo.

Víno je moravský podzimní fenomén a trochu i démon a bývá snadné mu podlehnout – obzvlášť ve Znojmě, kde se s ním potkáte téměř na každém kroku. Ani nemusíte čekat na vinobraní, protože koncem prázdnin si ještě užijete koupání a vodní radovánky. Dokonce si můžete vybrat mezi některým z aquaparků a vranovskou přehradou, ze Znojma je to k ní opravdu jen kousek.

Městem s vůní vína

Znojmo má pohledné historické centrum a stojí za to se jím chvilku brouzdat. Pražákům udělá radost Václavské náměstí (jehož znojemská verze je ovšem miniaturní), milovníci vyhlídek neodolají radniční věži (Pálavu uvidíte jako na dlani a v pěkných dnech zahlédnete i rakouské Alpy). Komu se nechce šlapat 162 schodů, ten může zkusit vyšplhat na o něco nižší Vlkovu věž na rohu Dolní České a Kollárovy ulice. Nejlépe dochovaná a také nejmohutnější hranolová věž někdejších znojemských hradeb navíc slouží jako informační centrum vín VOC Znojmo. Vysvětlení, oč jde, najdete v boxu, důležité ale je, že si tu můžete dopřát první znojemskou ochutnávku vín.

Rady před cestou

  • Radniční i Vlkova věž jsou otevřeny denně, lístek stojí 32/25, resp. 20 Kč, s ochutnávkou vína 150 Kč, děti do 15 let neplatí nic. www.vocznojmo.cz
  • Expozice pivovarnictví zahrnuje dětský koutek a soutěže s pivní kvasinkou, pro dospělé slevy na exkurzi do pivovaru. www.znojemskabeseda.cz/expozicepivovarnictvi/
  • Znojemské podzemí je otevřené celoročně a denně. Klasická prohlídková trasa trvá přibližně hodinu a stojí 95/55 Kč, děti do šesti let neplatí nic. Adrenalinové trasy jsou delší (od hodiny a čtvrt až po dvě a půl hodiny); na nejjednodušší trasu mohou děti od 12 let, na další dvě až od 15 let, vždy však pouze v doprovodu dospělých. Vstupné je jednotné od 110 do 200 Kč.

Co byste ještě neměli opomenout? Pokud kromě vína máte rádi i pivo, vypravte se na znojemský hrad, kde letos v bývalém pivovaru otevřeli novou expozici pivovarnictví. V kostele sv. Mikuláše se zastavte u nezvyklé barokní kazatelny v podobě zeměkoule, vychutnejte si vyhlídku do údolí Dyje z poněkud utajeného ochozu dvoupatrové kaple sv. Václava a nahlédněte také do vinice ve strmé stráni nad řekou. Říká se jí Rajská vinice a v letních měsících tu najdete ochutnávkový stánek vinařství Lahofer. Bez vína ve Znojmě neuděláte ani krok!

Přidat do kroku a zavřít oči se naopak doporučuje na Masarykově náměstí. Stojí tu obchodní dům Dyje, obludná připomínka socialistické architektury.

Znojmo zdola

Úplně nejlepší znojemskou zajímavost jsme zatím minuli, i když... Ať už jdete historickým centrem kamkoliv, pod vašima nohama se skrývá pravý poklad: historické podzemí, téměř třicet kilometrů mimořádně spletitých chodeb, vedoucích často i ve čtyřech úrovních nad sebou. Hlavní prohlídková trasa měří zhruba tisíc metrů, začíná v domě č. 2 na Slepičím trhu a končí jen o kousek dál,vObrokové ulici. Prohlídku zvládnou děti přibližně od tří let, ale určitě byste měli pamatovat na dobré botyamikinu či bundu; teplota v podzemí se pohybuje celoročně kolem 12 až 13 °C. Na trase nečekají žádné hrůzy, jen uvidíte pár míst s pohádkovým nebo hororovým laděním – čerty, skřítky, skřety, rakve s nebožtíky a podobně.

Adrenalinová cesta znojemským podzemím je jen pro štíhlé

Podzemí rovněž láká na tři adrenalinové trasy, kde místo širokých chodeb s rovnou podlahou čekají nízké stropy (a tudíž chůze v předklonu), brodění vodou, anebo zdolávání mokrých žebříků; to všechno potmě, pouze s čelovkou, v gumácích a vypůjčeném ochranném oděvu. Před vstupem do podzemí vás čeká protahování zkušebním rámem – to aby průvodce zjistil, jestli se mu někde v úzkých průlezech nezaseknete. Kdo se do rámu nevejde, ten se do podzemí nepodívá.

V Louce teče víno proudem

Cestování po městě vám usnadní turistický vyhlídkový vláček, který jezdí od května až do konce září od plovárny u Louckého kláštera do centra a zpět. V klášteře objevíte návštěvnické centrum Znovínu Znojmo, kde získáte tipy na řadu zajímavých výletů do okolí, zároveň se však můžete vypravit na prohlídku kláštera a dopřát si ochutnávku dalších vín. Mimochodem, průvodce vás zavede nejenom do románsko-gotické krypty pod klášterním kostelem, ale také do obrovských vinných sklepů, které dnešní podobu získaly v průběhu 17. a 18. století. Vína tu zrají dodnes.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!