Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vítejte v Bukurešti. V nejošklivějším městě Evropy

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě. | foto: google.maps.com

BUKUREŠŤ Díry v asfaltu, plastové lahve válející se po zemi nebo přerušení dodávek teplé vody jsou problémy, na které narazí dříve či později všichni obyvatelé Bukurešti. Jsou i čtvrti, kde řady domů nejsou odděleny od asfaltované ulice nebo od zablácených cest.

Neexistuje kanalizace, a tak lidé chodí vykonávat potřebu za dřevěné fošny postavené na zadních dvorcích. Místo vody z vodovodu lidé čerpají vodu ze studní. Vší bídě vévodí hromady za obytnými bloky nebo někdy přímo na hlavních třídách.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě. 

Portál VerticalNews.com označil Bukurešť nejošklivějším hlavním městem Evropy. 

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.
 

V některých částech rumunské metropole žijí lidé skoro jako ve středověku: bez kanalizace, tekoucí vody nebo asfaltovaných cest. Někdy by byly situace, jak ji popisují lidé, zábavné, kdyby nebyly tak dramatické.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.

Lidé se myjí v lavoru
Například některé domy jsou napojeny na vodovody, ale k čemu jim to je, když nemají kanalizaci. Lidé by se rádi vykoupali ve vaně, kdyby ale nemuseli poté vynášet vodu ve vědrech ven k nejbližšímu kanálu. Pak jim nezbývá než se mýt jen v lavoru.

Jiní zase mají kanalizaci, ale nejsou napojeni na veřejnou vodovodní síť.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.

Musejí pro vodu do studny. V roce 2007 provedly zdravotnické orgány v Bukurešti analýzu vody v 60 studních na různých místech města. Výsledky byly dost znepokojivé: ve všech vzorcích překračovala hladina dusitanů přípustnou hranici 50 mg na litr. V 88 procentech případů byla tato hranice překročena dokonce několikrát.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.

Úroveň se zhoršuje 
Kvalita života v Bukurešti není vůbec dobrá, dokonce se zhoršuje. V roce 2001 byla rumunská metropole na 84. místě žebříčku zemí, které hodnotila konzultantská společnost Mercer, ale v roce 2009 klesla na 108. místo. Tím obsadila předposlední místo v Evropské unii před bulharskou Sofií.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.


Společnost hodnotila 39 ukazatelů, mezi nimi zločinnost, znečištění, přístup k pitné vodě, kanalizaci a elektřině, veřejné dopravě a infrastrukturu.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.

Znečištění města se hodnotilo i na základě výsledků studie nevládní organizace Ecopolis, která se zaměřila na kvalitu vzduchu v Bukurešti a její dopad na zdraví lidí. Autoři studie šest let monitorovali přítomnost znečišťujících prvků ve vzduchu.

Skoro žádné stromy
Podle výsledků výzkumů v roce 2010 všechny stanice, které monitorovaly kvalitu vzduchu v Bukurešti, zaznamenaly překročení hraničních limitů koncentrace nejméně jedné znečišťující složky. Koncentrace některých složek prachu překročila hranici stanovenou pro ochranu lidského zdraví ve všech monitorovacích stanicích. V některých dnech bylo naměřeno překročení pětkrát až šestkrát větší než schválený denní limit.

Bukurešť - nejošklivější hlavní město v Evropě.

Řešením by bylo vysázet stromy, které absorbují prach, protože zelených ploch je v Bukurešti hodně málo. V roce 2008 připadalo podle údajů radnice na každého Bukurešťana 16,38 metru čtverečního zelených ploch. Normy Evropské unie ale stanovují 26 metrů čtverečních na obyvatele a Světová zdravotnická organizace nejméně 50 metrů čtverečních.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!