11. března 2008 15:12 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vlak versus autobus

Vlak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Vlakem se z Prahy do Ostravy dostanete za 226 Kč. Musíte ale mít zákaznickou kartu a místenku a jízdenku si koupit přes internet. Cesta autobusem vás vyjde na 250 nebo 320 Kč.

Potřebujete cestovat po ČR, ale nevíte, zda zvolit vlak, nebo autobus? Co vás vyjde levněji, případně pohodlněji? Vyplatí se pořídit si nějakou ze slevových karet? Přinášíme vám srovnání těchto dvou druhů dopravy.

Slevová karta
Zákaznická In-karta se vydává vždy na tři roky za 600 Kč. Nenechte se splést jejím názvem - má označení In-karta/Rail plus. Nejde o dvě odlišné karty, Rail plus je logo, které In-karta nese. Stejně jako logo Sphere card. Díky těmto logům je možné čerpat různé slevy. Například při nákupu mezinárodních jízdenek nebo místenek na SuperCity Pendolino. Zakoupit ji lze pouze současně s některou ze základních aplikací.

In-kartu dostanete za tři až čtyři týdny od předání vyplněného formuláře a úhrady poplatku, mezitím jezdíte na provizorní doklad a můžete tak využívat slevy okamžitě, ještě před vydáním karty.

Jakou nabídku mají České dráhy pro lidi, kteří každý den dojíždějí do práce? Patříte-li k lidem, kteří například v pondělí odjedou z Moravy za prací do Prahy a vrací se až v pátek, určitě se vám vyplatí roční síťová jízdenka pro celou republiku. Jde o aplikaci In-gold na In-kartě/Rail plus.

„Pokud vás vyjde cestování vlakem na víc než 5000 korun za čtvrt roku, je čas nad touto nabídkou uvažovat,“ vysvětluje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD. Držitelé In-karty s touto aplikací mohou volně jezdit kamkoliv a kdykoliv v celé síti ČD, a to i první třídou.

Praha-Brno
Potřebujete se rychle dostat z české do moravské metropole? Mezi nimi jezdí každou hodinu expresní spoj kategorie SuperCity Pendolino, EuroCity nebo Expres. Pendolina a expresy navíc staví jen v Pardubicích a jsou tak nejrychlejším spojením mezi Prahou a Brnem.

Na této trase platí jízdenka eLiška, za cenu 140 Kč (+ 86 Kč za místenku). Nákup je možný jen přes internet a pro majitele In-karty/Rail plus. Nevyprodané eLišky se v den vašeho odjezdu mění na Šťastné eLišky, a mezi Prahou a Brnem, ale i Olomoucí a Zlínem tak můžete cestovat za 35 Kč.

Šťastná eLiška se vyplatí i mezi krajskými městy: z Brna do Jihlavy, z Prahy do Hradce Králové nebo z Plzně do Prahy přijde na 70 Kč. Za cestu z Pardubic do Plzně, Ústí nad Labem a Zlína, případně z Prahy do Jihlavy a Olomouce zaplatí cestující 105 Kč.

Vzhledem k velkému počtu cestujících existuje i speciální sleva pro ty, kteří nemají žádnou slevovou kartu ČD. Při nákupu den dopředu máte jízdenku za 175 Kč. Když si koupíte jízdenku třeba týden dopředu a nemáte žádnou slevu, zaplatíte okolo 300 Kč.

Praha-Ostrava
Pendolino i vlaky InterCity a EuroCity jsou bezkonkurenčně nejrychlejším spojením mezi Prahou a Ostravou. Například z Prahy-Holešovic do stanice Ostrava-Svinov dojede Pendolino za 3 hodiny a 4 minuty. Z Prahy-Holešovic i z Ostravy hl. n. jezdí pětkrát denně. V neděli i šestkrát. I mezi Prahou a Ostravou platí zvýhodněná eLiška za 140 Kč.

Mezi velkými krajskými městy jezdí vlaky v takzvaném „taktu“, to znamená vždy ve stejnou minutu po celé. Spojení si můžete jednoduše vyhledat na webových stránkách www.idos.cz, kde zadáte, odkud a kam chcete jet. Zjistíte tak odjezdový i příjezdový čas, celkovou dobu cesty a cenu. Nakombinovat jízdenku si můžete na takzvaném „tarifním kalkulátoru“, který najdete na stejném webu. Tam si můžete zadat druh jízdenky - například jestli chcete zpáteční, jestli máte In-kartu a jakou chcete aplikaci (obyčejnou, In-junior apod).

Do Brna a Ostravy autobusem
Dáváte před vlakem přednost cestě autobusem? Z Prahy do Brna jezdí například společnosti Student Agency, Touring Bohemia (Eurolines), Asiana či ČSAD Vsetín. Do Ostravy jezdí také Student Agency, s přestupem v Brně pak můžete využít služeb společností SAD Zvolen, ČSAD Havířov nebo ČSAD Karviná.

U Student Agency dostávají studenti po předložení karty ISIC či jiné slevu. Jízdné pro studenty od 15 do 26 let se pohybuje ve výši pětaosmdesáti procent obyčejného jízdného.

U této společnosti se vám bude po dobu vaší cesty věnovat stevardka a dostanete kávu a časopisy. Student Agency nabízí obvykle více typů jízdenek, ale například kreditovou jízdenku lze využít jen na trasách Praha-Brno, Praha/Brno-Jihlava, Praha-Zlín, Praha-Karlovy Vary a Praha-České Budějovice/Český Krumlov. S touto jízdenkou je spojen kilometrový program, kdy cestující sbírá kilometry a ty si může potom proměnit za zpáteční jízdenku zdarma například do Londýna, Švédska a Francie. Třeba na trase Praha-Brno se do programu načítá 200 km.

Majitelům kreditové jízdenky
Student Agency přijde cesta z Prahy do Brna na 95 Kč, ale jen do 2. března. Poté seženete jízdenku za 160 Kč. U Eurolines stojí jednosměrná jízdenka z Prahy do Brna 200 Kč, 150 Kč pro studenty. U společnosti Asiana za cestu zaplatíte 190 Kč, student 120 Kč.

Za jízdenku na pevné datum z Prahy do Ostravy zaplatíte u Student Agency 320 Kč, 250 Kč s přestupem v Brně. Studenta cesta přijde na 240 Kč, s přestupem v Brně na 190 Kč.

Anna Dlouhá

Najdete na Lidovky.cz