Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vlakem k sousedům

Vlak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Pokud se chystáte vlakem do některé z okolních zemí, ušetříte, pokud si jízdenku koupíte přes internet. Vyplatí se také cestovat ve skupině.

Uvažujete-li o výletu do některé ze sousedních zemí, určitě stojí za úvahu zvolit cestu vlakem. Pokud se necháte odradit poměrně vysokou cenou nezlevněných jízdenek a dokážete-li se zorientovat v množství slevových nabídek Českých drah a jejich zahraničních partnerů, může být pro vás cesta vlakem zajímavou alternativou.

Základním typem mezinárodního jízdného je totiž evropský tarif TCV. Jeho předností je to, že jízdenky vydané v rámci tohoto tarifu je možno využít kdykoliv během dvou měsíců jejich platnosti a navíc jízdu můžete libovolně přerušovat. Navíc, jsou v ceně až na výjimky zahrnuty příplatky na vlaky vyšší kvality. Daní za tyto vlastnosti však je vysoká cena, a proto se jízdenka TCV bez uplatnění dalších slev vyplatí málokomu. Proto pravděpodobně neprohloupíte, pokud si před nákupem jízdenky pořídíte čipovou In-kartu. A to platí, ať už vyrazíte vlakem do zahraničí během roku vícekrát, nebo jen jednou.

Za kolik lze cestovat vlakem do okolních států

Německo
Praha-Berlín: eTiket
jednosměrné 29 eur; TCV
jednosměrné 51 eur; Rail Plus
jednosměrné 38 eur; City Star
zpáteční 1 cestující 80 eur (s Rail
Plus 76 eur), 2 cestující 126 eur (119 eur).

Brno-Berlín: eTiket
jednosměrné 39 eur; TCV
jednosměrné 62 eur; Rail Plus
jednosměrné 47 eur; City Star
zpáteční 103 eur (s Rail Plus 94 eur).

Rakousko
Praha-Vídeň (Břeclav): eTiket
jednosměrné 19 eur; TCV
jednosměrné 34 eur, Rail Plus
jednosměrné 25 eur; City Star
zpáteční 1 cestující 58 eur (s Rail
Plus 47 eur), 2 cestující 111 eur (88
eur).

Brno-Vídeň: eTiket
jednosměrné 9 eur; TCV
jednosměrné 21 eur, Rail Plus
jednosměrné 16 eur; Wien Spezial
zpáteční 30 eur (s Rail Plus 14 eur), příplatek za MHD ve Vídni cca 4 eura, týdenní (neomezená) 60 eur.

Praha-Linec: eTiket
jednosměrné 19 eur; TCV
jednosměrné 25 eur, Rail Plus
jednosměrné 19 eur.

Praha-Štýrský Hradec
(Graz): eTiket
jednosměrné
19 eur; TCV jednosměrné 59 eur; Rail Plus jednosměrné 44 eur; City Star zpáteční 1 cestující 97 eur

Nechci slevu zadarmo!
Kromě nároku na zákaznické jízdné na českých tratích totiž se zákaznickou kartou Českých drah získáte automaticky nárok na slevu Rail Plus, která se u mezinárodních jízdenek pohybuje kolem pětadvaceti procent. Musíte ovšem včas myslet na to, že výroba této karty trvá 28 dní.

Pokud budete potřebovat využít slevy vázané na Rail Plus ještě před tímto termínem, je zapotřebí o to výslovně při objednání In-karty požádat. Počítejte s tím, že jednoho dospělého cestujícího vyjde In-karta na 600 korun, a dá se používat po dobu tří let.

Další možností jak ušetřit, je využít k nákupu jízdenek internet nebo telefon. V elektronickém obchodě Českých drah jsou od začátku letošního roku k dostání jízdenky eTiket do Drážďan a Berlína, postupně k nim přibyly další destinace v Rakousku a Maďarsku. Jízdní doklady lze zakoupit nejdříve šedesát a nejpozději tři dny před odjezdem vlaku. Počet míst ve vlaku rezervovaných pro tento způsob prodeje je omezen. Při cestě do Budapešti je navíc prvních několik míst ve vlaku prodáváno o třetinu levněji. Proto je vhodné neodkládat nákup jízdenek na poslední chvíli.

Je dobré také pamatovat na to, že pokud si nechcete pořizovat zpáteční jízdenku, je možné zakoupit tímto způsobem jen jízdní doklady pro cestu z České republiky do zahraničí, nikoliv opačně. Navíc, snad proto, aby si cestující mohli cestu vlakem zkrátit studováním tarifních podmínek, je použití jízdenky pro cestu zpět podmíněno jejím předložením ke kontrole již při cestě tam. Jinak je jízdní doklad pro cestu zpět neplatný! Při nákupu je také nutné počítat s tím, že vystavené jízdní doklady již nelze z důvodů na straně cestujícího vrátit ani vyměnit. Cena je jednotná, žádné další slevy (např. pro děti či důchodce) nejsou poskytovány. Pokud vás však tato omezení neodradí, můžete proti standardnímu jízdnému výrazně ušetřit. Například zpáteční jízdné z Prahy do Berlína vyjde na 58 eur. Na stejné trase byste v tarifem TCV zaplatili 101 eur, se slevou Rail Plus 76 eur.

U většiny destinací máte na výběr jen mezi odjezdy z Prahy a z Brna. V případě, že cestujete z jiného místa, je možné do vlaku přistoupit i za těmito stanicemi. Do Budapešti tak není nezbytně nutné jet jen z Prahy, ale cestu lze uskutečnit i z Kolína, Pardubic, či České Třebové. Cena však zůstává stejná jako při cestě z Prahy.

V internetovém prodeji jsou také k dispozici výhodné jízdenky do nočních rychlíků na Slovensko. Jízdenka včetně lehátka v šesti nebo čtyřlůžkovém oddíle vyjde nezávisle na vzdálenosti na 425 Kč, resp. 475 Kč. Nabídka však platí pouze pro směr z České republiky. Výhodná cena se také nevztahuje na místa ve tří, dvou nebo jednolůžkových oddílech. Lůžko si sice lze přes internet objednat, zaplatíte za něj však stejnou částku jako na pokladně a navíc si k němu budete muset tak jako tak dokoupit jízdenku jiným způsobem.

Za kolik lze cestovat vlakem do okolních států

Slovensko
Praha-Košice: eTiket SparNight
ZSSK - ČD jednosměrné včetně
lehátka cca 17 eur; TCV
jednosměrné 33 eur; Rail Plus
jednosměrné 26 eur; City Star
Slovensko zpáteční 1 cestující
49 eur, 2 cestující 89 eur.

Praha-Bratislava: TCV
jednosměrné 20 eur, Rail Plus
15 eur, City Star Slovensko
zpáteční 1 cestující 29 eur,
2 cestující 50 eur.

Polsko
Praha-Varšava: TCV
jednosměrné 42 eur; Rail Plus
jednosměrné 32 eur; sleva MOST
ČD-PKP zpáteční 65 eur (s Rail Plus 56 eur).

Ostrava-Varšava:
TCV
jednosměrné 26 eur;
Rail Plus
jednosměrné 19 eur;
sleva MOST
ČD-PKP zpáteční 33 eur (s Rail Plus 32 eur).

Brno-Varšava:
TCV
jednosměrné 34 eur; Rail Plus jednosměrné 25 eur; sleva MOST ČD-PKP zpáteční 48 eur (s Rail Plus 44 eur).

Levně ve skupině
Pro zpáteční cesty několika osob se může vyplatit uplatnit slevu City Star. Tuto slevu může využít skupina až pěti cestujících, při čemž zpravidla platí, že první z nich zaplatí plné jízdné (nebo jízdné se slevou Rail Plus) a další spolucestující pak platí snížené jízdné.

Na tratích v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Dánsku a Nizozemsku lze využít toho, že děti do 15 let doprovázené rodiči nebo prarodiči s platnou jízdenkou City Star cestují vlakem bezplatně. V ostatních zemích i na tratích Českých drah platí děti polovinu jízdného pro dospělé cestující.

I pro jízdní doklady City Star jsou stanovena určitá omezení. Zejména je nutno pamatovat na to, že mezi cestou tam a zpět musí uplynout minimálně jedna noc ze soboty na neděli strávená v cílové zemi. Horní hranice délky pobytu je určena maximální dobou planosti jízdenky, která činí jeden kalendářní měsíc.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...