30. května 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vlakem levně po Evropě

Vlak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Cestovat vlakem nemusí být tak drahé, jak se na první pohled zdá. Pokud si dobře vyberete z nabídky mezinárodních jízdenek, projedete až třicet zemí již za několik tisíc.

Hustá železniční sít, kterou je protkána kontinentální Evropa, láká k prozkoumání. První pohled na ceny jízdného po západoevropských tratích však pravděpodobně odradí mnoho potenciálních cestujících. Pokud se vám totiž nepodaří zorientovat v systému slev a akčních nabídek, zaplatíte za cestu po západoevropských tratích poměrně vysokou částku.
 
Mezinárodní jízdenku si sice můžete koupit v pokladně Českých drah (ČD), její cena je ale stanovena dle tarifů zahraničních dopravců. Budete-li chtít například cestovat vlakem z Prahy do Paříže, skládá se účtovaná částka z údajů ČD, německých DB a francouzské SNCF. Těmto společnostem je také přeposláno vaše jízdné.

Jistou výhodu mají držitelé zákaznických karet ČD. Ty jsou označeny logem Rail Plus a opravňují ke čtvrtinovému snížení jízdného z běžně účtované tzv. globální ceny. Slevu lze však využít jen pro cesty, při kterých jsou překročeny státní hranice. Nelze ji využívat při vnitrostátních cestách v zahraničí -proto je sice možné v ČR se slevou Rail Plus zakoupit jízdenku z Vídně do Curychu, ale ne z Vídně do Lince.

Uvozovky dolníSe síťovou jízdenkou lze za paušální poplatek neomezeně cestovat na tratích zúčastněných dopravců s výjimkou země trvalého bydliště držitele.Uvozovky horní

Pro intenzivnější cestování, ať už v rámci jednoho státu nebo po celé Evropě, se proto hodí spíše síťové jízdenky InterRail Global a InterRail Country Pass. Základní vlastností síťových jízdenek je to, že umožňují za paušální poplatek neomezeně cestovat na tratích zúčastněných dopravců s výjimkou země trvalého bydliště držitele.
 
Dále je nutné si uvědomit, že jízdenky InterRail samy o sobě nezaručují místo k sezení. V mnoha vlacích nejsou rezervace potřebné nebo povinné. Někdy se ovšem rezervace vyžaduje či doporučuje: u dálkových spojů, ve špičce nebo když se nutně musíte dostat do místa určení v konkrétní den nebo hodinu.

Navíc pokud je v jízdním řádu u čísla vlaku uveden symbol R v rámečku, je rezervace místa povinná. Cena takové rezervace se liší dle dopravce a druhu vlaku, lze však počítat s částkami od 2 do 10 eur. Při cestách nočními ubytovacími vozy nebo vlaky s vyšší rychlostí jízdy je často vyžadováno zaplacení příplatku. Ten zahrnuje povinnou rezervaci místa a někdy také gastronomický servis ve vlaku nebo jiné výhody. Jízdenka InterRail opravňuje ke slevě z příplatku, která se liší v závislosti na typu vlaku a nadstandardních služeb, které poskytuje.

Dobrá cena a velká flexibilita
V případě, že hodláte cestovat zejména v rámci jednoho státu, vyplatí se vám InterRail Country Pass. Platí v jednom konkrétně zvoleném státě měsíc s možností volby 3, 4, 6 nebo 8 dní pro cesty vlakem. Na jízdenku si cestující sám nesmazatelným způsobem vyplní datum dne, kdy se vlakem cestuje, a v daný den jízdenka funguje jako síťová. Při cestě přímým nočním vlakem s odjezdem po 19. hodině je možné uvádět datum dne následujícího.

Interiér rychlovlaku PendolinoÚdaje lze doplnit kdykoliv během platnosti i těsně před nástupem do vlaku. Dle výše jízdného a rozsahu železniční sítě jsou státy rozděleny do několika cenových skupin. Nejméně - 49 eur - stojí varianta platná 3 dny z měsíce pro Bulharsko, Makedonii, Srbsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko. Nejdražší je cestovat tímto způsobem po Francii, Německu, Velké Británii, Norsku a Švédsku.

Jízdenka pro tyto státy se stejnou dobou platnosti vyjde na 189 eur. Uvedené ceny jsou platné pro jízdu druhou třídou, pokud se rozhodnete využít komfortu první třídy, musíte počítat s cenami o přibližně jednu třetinu vyššími. Naopak s třetinovou slevou můžou počítat cestující mladší 26 let.

V případě, že plánujete vlakem procestovat více států, je jednoznačnou volbou jízdenka InterRail Global. Ta umožňuje cestovat po železničních tratích ve všech třiceti zúčastněných státech bez dalších územních omezení.

Opět si lze vybrat z několika variant. Nejlevnější je jízdenka opravňující použití vlaků v pěti dnech během desetidenního období. Cestující v druhé třídě za ni zaplatí 249 eur. Deset dnů z dvaceti dvou lze cestovat po zaplacení 359 eur. Zejména pro opravdové milovníky cestování vlaky jsou vhodné poslední dvě možnosti. Za 469 resp. 599 eur si můžou dopřát dvacet dva dní (či jeden měsíc) jízdy vlaky po Evropě v kuse.

Evropské síťové jízdenky

InterRail Global Pass
* Síťová jízdenka umožňující libovolný počet jízd na tratích zúčastněných dopravců v třiceti zemích Evropy.
*V některých vlacích může být vyžadován příplatek či povinná rezervace míst obvykle ve výši 2 až 10 eur.
* Cena (2. třída) při platnosti 22 dnů v kuse - 469 eur, 1 měsíc - 599 eur; 5 dní během 10denní platnosti - 249 eur, 10 dní z 22 - 359 eur. Děti do 12 let platí 50 %, cestující do 26 let 66 % uvedených cen. 1. třída za příplatek asi 33 %.

InterRail Country Pass
* Síťové jízdenky umožňující neomezeně cestovat na území jednoho evropského státu.
* Ceny se pro jednotlivé státy liší, za 3 dny během měsíce zaplatíte 49 189 eur, za 8 dní během měsíce 119 až 299 eur.
* Příplatky, rezervace a slevy jsou stejné jako u Global Pass.

Příklady využití

INTERRAIL CP NĚMECKO
Cena jízdenky (2. třída) - 189 eur - při platnosti libovolné 3 dny během 1 měsíce, 4 dny -209 eur, 6 dnů - 269 eur, 8 dní - 299 eur. Cena rezervace na spojích ICE/IC/EC je 3,5 eura, v ICE Sprinter 11 eur.

INTERRAIL CP BENELUX
Cena (2. třída) 109 eur - při platnosti libovolné 3 dny během 1 měsíce, 4 dny 139 eur, 6 dní 189 eur, 8 dní 229 eur.

INTERRAIL CP ŠVÝCARSKO
Síťová jízdenka na vlaky SBB, při jízdě CIS Pendolino příplatek 8 CHF. Cena jízdenky (2. třída) při platnosti libovolné 3 dny během 1 měsíce 109 eur, 4 dny 139 eur, 6 dní 189 eur, 8 dní 229 eur.

Alternativa pro Švýcarsko SWISS PASS
Síťová jízdenka na vlaky, autobusy a lodě ve Švýcarsku, v ceně MHD ve 37 městech a vstup do 400 muzeí. Přibližná cena: dospělý při platnosti 4 dny v celku 160 eur, 8 dní - 232 eur, 15 dní -281 eur, 22 dní - 324 eur, 1 měsíc - 357 eur; 3 dny z měsíce - 154 eur, 4 dny - 186 eur, 5 dní - 215 eur, 6 dní - 245 eur.


 

Michal Karásek, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz