12. července 2012 15:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vodáci při plavbě popíjí. Netuší, že jim hrozí pokuta

Vodáci často jezy podceňují. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci často jezy podceňují. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Alkohol považuje za součást vodácké výbavy 87 procent vodáků. Dvě třetiny přitom netuší, že za sjíždění řeky v opilosti jim hrozí až pětitisícová pokuta a zákaz splouvání řek. Vyplývá to z průzkumu sdružení Fóra pijte s rozumem.

Více než polovina mužů přiznává, že alkohol pijí v kempu i na lodi. Ženy jsou v tomto ohledu svědomitější, 47 procent z nich pije alkohol až v kempu. Nejčastější tekutinou, kterou se vodáci posilňují, je pivo (59 procent) a lihoviny (52 procent), nepohrdají ani vínem (41 procent). Čtyři pětiny mužů upřednostňují pivo, 70 procent žen dává přednost vínu.

ČTĚTE TAKÉ:

Sjíždění jezu v Českém Krumlově.

Hrozí dehydratace, úžeh i úpal
"Vodáci by neměli zapomínat na pitný režim, doplněný i o nealkoholické nápoje. Podle průzkumu 28 procent vodáků nekombinuje alkohol s nealkoholickými nápoji. Při dlouhé plavbě na vodě hrozí vodákům kromě dehydratace také úžeh nebo úpal od pobytu na slunci," uvedl výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Steiner.

Sankce za alkohol

Státní plavební správa může opilému vodákovi uložit pokutu až 5 000 korun a zákaz splouvání řek na několik let. Toto nařízení nezná 71 procent mužů a 61 procent žen.

Vodáci by měli být obezřetní, zejména pokud se chystají sjíždět jezy. Alkohol totiž často vede k přeceňování vlastních sil a schopností. Přitom 41 procent z nich přiznalo, že sjíždějí jezy posilněni alkoholem.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz