Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vodáci zahájili sezónu, k odemykání Vltavy svítilo slunce

Převor žehná vodákům při tradičním rituálu odemykání řeky Vltavy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Převor žehná vodákům při tradičním rituálu odemykání řeky Vltavy. | foto: ČTK

VYŠŠÍ BROD/ČESKÝ KRUMLOV Stovky vodáků v sobotu přijely do Vyššího Brodu a Českého Krumlova odemknout nejdelší a nejnavštěvovanější českou řeku Vltavu. Na rozdíl od loňského roku jim letos na cestu mezi mraky svítilo slunce a teplota se vyhoupla nad deset stupňů. Když klíče odemkly řeku, vyjely rafty, kanoe, kajaky a další plavidla směrem k Rožmberku, Nahořanům a do Zlaté Koruny.

Ve Vyšším Brodě zahájil novou vodáckou sezonu na řece starosta města Milan Zálešák. Když hladinu odemkl obřím dřevěným klíčem, nejvodnatější české řece a vodákům požehnal bezpečnou sezonu převor cisterciáckého kláštera Justin Berka. Na tradiční ceremoniál přijelo asi 150 lidí.

Povinnosti háčka

V Českém Krumlově hastrmanský pár po odemknutí řeky pasoval vybrané vodácké elévy na háčky. "Všichni museli prokázat, že znají hlavní povinnosti háčka vůči zadákovi: nosit pivo, nikdy se na nic neptat, nikdy neprotestovat, po dobu plavby mlčet a najít místo pro stan," řekl hlavní organizátor Jaroslav Lhotský. Na vodu postupně vyjelo přes stovku kanoí a kajaků a 25 raftů. Cestou se hrálo a zpívalo. První posádky lodí doplují do Zlaté Koruny kolem 14:00 a poslední jako loni až v podvečer. Na tábořišti na ně čekají vepřové a zvěřinové hody.

Na plavbu se s vodáky vydali i jejich psí mazlíčci.

Na plavbu se s vodáky vydali i jejich psí mazlíčci.

Dostatek vody

Řada řek trpí v létě nedostatkem vody, ne tak Vltava. Vodáci tam mají stálý průtok vody díky lipenské přehradě. Na cestu většinou vyplouvají z Vyššího Brodu. Třeba plavba do Českých Budějovic jim trvá čtyři až pět dnů. Vltava je 430 kilometrů dlouhá. Z Vyššího Brodu protéká zalesněnou krajinou s mnoha historickými památkami. Dnes už prakticky všechny sjížděné úseky lemuje hustá síť hospůdek, kiosků a kempů. Více informací najdou zájemci na serveru iVltava.cz.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.