16. září 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vodáci, pozor na lodě. Je málo vody

Vodáci - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodáci - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Situace na velkých řekách vodáky nepotěší, stav většiny z nich se totiž dostal k vodáckému minimu. Mělčiny jsou zejména pod jezy, a lodě tak mohou dřít o kameny na Otavě, na dolním toku Berounky, na Dyji, Bečvě, Jizeře, Labi a na ostravských tocích.

Jsou ale i výjimky, jako například Lužnice, která je celá dobře slavná, sdělil Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. V celém úseku jako Lužnice je splavná i Ohře, kde ale v peřejnatých místech musejí vodáci počítat s kličkováním. Sázavu lze sjíždět až pod Týncem nad Sázavou, v Krhanických peřejích to ale může lodím drhnout. Vltava je splavná jen od Vyššího Brodu, na šumavský úsek už vodu nemá.

Z menších toků má dostatek vody Ploučnice a Orlice, na ostatních nížinných řekách se podle Jančara střídající mělčiny s klidnou hladinou nad jezy.

Vodáci mohu v současné době ale vyrazit i do míst, kde teče voda z přehrad, nebo na umělé kanály. Například raftaři se sejdou o víkendu na kanále v Roudnici. "Turisté si mohou v neděli vychutnat tekoucí vodu na Jihlavě pod Mohelnem a plout je možné až třeba k jejímu ústí," uvedl Jančar a doplnil, že po oba víkendové dny poteče voda v Hamerském potoce u Jindřichova Hradce, v sobotu tam sice budou závody, v neděli ale budou moci plout všichni.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz