Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výběr z bankomatu u Jadranu za...

Kuny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuny. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Platba debetní i kreditní kartou je ve větších chorvatských obchodech a hotelích běžná. Přesto se při návštěvě neobejdete bez hotovosti - kun. Kurz podle České národní banky činí 3,4 korun za jednu kunu.

Protože je pro české rodiny Chorvatsko jednou z nejoblíbenějších turistických destinací, můžete si před odjezdem koruny na kuny bez problému směnit v některých českých bankách nebo směnárnách.

Kurz každodnně vyhlašovaný ČNB činil včera 3,4 korun za jednu kunu, v bankách a směnárnách se chorvatská měna prodává za cca 3,47 až 3,6 Kč.

Můžete ovšem zvolit i tu variantu, že do Chorvatska zamíříte vybaveni jednoduše směnitelnou měnou, nejčastěji eury nebo americkými dolary. Ty si za kuny můžete dále směnit v chorvatských bankách a směnárnách, které naleznete v turistických střediscích běžně na ulici, v hotelích, na nádražích apod. Z výměny si uschovejte účtenku pro případnou zpětnou směnu na konvertibilní měnu, kterou je možné uskutečnit pouze v bankách. V mnoha nejnavštěvovanějších destinacích není problém najít ani směnárnu, která akceptuje české koruny. Je potom ovšem třeba dávat pozor na kurz. Obecně lze říci, že v Chorvatsku získáte kuny levněji ve směnárnách než v bankách, vyplatí se porovnat několik kurzovních tabulek a případně i kurz vyhlašovaný v denním tisku. Směnárna se Chorvatsky řekne „Mjenjacnica,“ majitelé ale nezapomínají ani na všem srozumitelné „exchange.“

Kolik stojí kuna
Uvádíme kurz valuty prodej:
      
CAMFEX Group (Praha) - 3,55 Kč   
Česká spořitelna - 3,48 Kč       
EXCHANGE (Kaprova, P1) - 3,58 Kč 
interCHANGE (Praha 5) - 3,64 Kč  
Raiffeisenbank - 3,47 Kč +       
poplatek 1 % z částky, min. 50 Kč

Na základě celních omezení si cizinec může přivézt do Chorvatska neomezený obnos zahraniční měny, na dovoz a vývoz kun je ovšem stanoven limit. Ten v současnosti činí dva tisíce kun na osobu. Větší obnos je možno přivézt jen na základě speciálního povolení vydávaného Chorvatskou národní bankou. Cizinci jsou na požádání celního úředníka povinni deklarovat množství kun, které do země přiváží.

Co se týče cestovních šeků, nemůžete s nimi za zboží a služby platit přímo v obchodech, nejdříve je třeba je směnit na kuny v hotovosti v bance nebo v některých případech i ve velké směnárně nebo cestovní kanceláři. Při zpeněžování cestovních šeků si banky zpravidla účtují 2 % provize. Nejběžněji akceptované jsou šeky Eurocheque a osobní šeky velkých zahraničních bank. Placení kartou levnější než výběr hotovosti Co se týče karet, ideální je v Chorvatsku platební embosované karta nebo karta kreditní. Stejně jako v Čechách mají všechny obchody, restaurace, turistické kanceláře, hotely a další prodejní místa, kde lze za zboží zaplatit kreditními kartami na viditelném místě umístěnou nálepku nebo označení s logotypem kreditní karty, kterou u nich můžete použít k placení. Při placení kartou v zahraničí vám vaše česká banka nestrhne žádný poplatek a pro přepočet použije zpravidla kurz deviza prodej, takže placení je levnější než výběr hotovosti.

Pokud ovšem přesto budete potřebovat na kartu chorvatskou hotovost vybrat, bankomaty jsou v Chorvatsku doslova na každém rohu. České banky si za takový výběr většinou účtují poplatek v řádu 100 Kč a 0,5 % z vybírané částky, některé nabízejí různé zvýhodněné ceny výběrů. Například Česká spořitelna umožňuje svým klientům výběr z bankomatů chorvatské Erste Bank Croatia za stejný poplatek jako v Česku, tedy za 6 Kč. I při výběru hotovosti je v těchto případech pro přepočet bankami používán devizový kurz.

Placení spropitného v restauracích a za služby v Chorvatsku probíhá obdobně jako u nás. V cenách jídel a pití tedy započítáno není a je možné o něj placenou částku navýšit, pokud jste se službou spokojeni. Výše spropitného se pohybuje okolo 10 % z účtu.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Advantage Consulting, s.r.o.
SHIFT LEADER (29 - 33.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 29 000 - 33 000 Kč