5. března 2011 8:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vydejte se do pravěku. Zavede vás tam pražské Výstaviště

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Výstava Doba ledová - giganti na pražském Výstavišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výstava Doba ledová - giganti na pražském Výstavišti | foto: ČTK

PRAHA Na výpravu za dávno vyhynulými zvířaty obývajícími Zemi před miliony nebo i jen několika tisícovkami let zavede zájemce výstava Doba ledová - Giganti. Sedmnáct modelů pravěkých tvorů si mohou od 5. března prohlédnout v Křižíkově pavilonu E na pražském Výstavišti. Modely v životní velikosti vytvořila skupina výtvarníků pod odborným dohledem paleontologů.

"Dominantou expozice je více než čtyřmetrový mamut," řekl za organizátory Zdeněk Kočík. Kromě mamuta se zde představí i šest metrů dlouhý pozemní lenochod (megatherium), který obýval jihoamerický kontinent.

Ve stejném teritoriu žil rovněž dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního pásovce. Návštěvníci uvidí i model šavlozubého tygra (smilodon), jeskynního lva, srstnatého nosorožce, pratura a předchůdce dnešní hyeny. Zajímavostí exhibice je i bezkřídlý, téměř čtyřmetrový exotický pták moa z Nového Zélandu, jenž, stejně jako pratur, vyhynul teprve v 17. století zásahem člověka.

Výstava Doba ledová - giganti na pražském Výstavišti

Kromě samostatných modelů největších zvířat chtějí autoři přiblížit život v době ledové i zpodobněním loveckých scén. Právě důraz na "akčnost" modelů představuje rozdíl od podobné plzeňské výstavy, která loni na jaře zaznamenala velký úspěch, upozornil spoluautor expozice Filip Kočík.

Návštěvníci si mohou prohlédnout například útok smečky hyen na dva metry vysokého veledaňka, jehož hlavu zdobí parohy o šířce tří metrů. Známý obraz od Zdeňka Buriana pak připomene scéna znázorňující boj pravěkých lidí s obřím severoamerickým medvědem arctodusem.

Výstava Doba ledová - giganti na pražském Výstavišti

Kostry zvířat jsou vyrobeny z železné konstrukce a polystyrenu. Na výrobu byly použity kožešiny z různých současných zvířat i další přírodní materiály jako například koudel. Zhotovení jednotlivých exponátů trvalo podle Filipa Kočíka dvacítce umělců přibližně osm měsíců.

Součástí výstavy je i největší zrcadlový labyrint v Praze. Se 165 zrcadly disponuje třikrát větší rozlohou než bludiště na Petříně. "V bludišti je i deset zrcadel, které různě deformují postavy, takže se lidé určitě dobře pobaví," uvedl Zdeněk Kočík.

Výstava Doba ledová - giganti na pražském Výstavišti

Výstava bude přístupná od 5. března do poloviny května, a to od pondělí do pátku od 10:00 do 21:00. O víkendu je otevřeno již od 9:00. Dospělí zaplatí za vstupné 100 korun a děti 50 korun. Podrobnější informace poskytne webová stránka www.giganti.cz.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz