21. srpna 2015 6:02 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výhled do české krajiny. Který se vám líbí nejvíce?

Rozhledna Jedlová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhledna Jedlová | foto: Wikipedia

Není krásnější pohledu na krajinu. Rozhledny nám umožňují prohlédnout si okolní krajinu z ptačí perspektivy, i proto jsou českými turisty tak oblíbené a vyhledávané. Která z nich je ale nejkrásnější a nejzajímavější? Hlasujte pro svoji oblíbenou českou rozhlednu v anketě serveru Lidovky.cz.

Svatoboř u Sušice
Rozhledna leží na vrcholu 845m vysokého Svatoboru asi hodinu pěší cesty od města Sušice. Kamenná rozhledna má 182 dřevěných schodů a krásný kruhový výhled. První rozhledna byla na vrcholu Svatoboru postavena již v roce 1894, zastřešení vzniklo v roce 1896. Pro špatný technický stav byla v roce 1934 zbořena, ale v témže roce, během 3 měsíců, už stála rozhledna nová. 

Rozhledna Diana
Po celý rok s výjimkou ledna jezdí z lázeňské kolonády ze Staré louky pozemní lanovka k výletní restauraci Diana. První návštěvníky lázní vyvezla v roce 1912 a pohodlnou cestu do lesů nad lázněmi vyprojektoval švýcarský inženýr H. H. Peter. Samotná restaurace kromě občerstvení nabízí také vyhlídku z rozhledny. A za restaurací je malý zoo koutek s kamerunskými kozami, pekingskými prasátky, pávy a poníky.

Líbí-nelíbí

Rozhledna Heřmanice

Hlasujte

líbí se mi
nelíbí se mi

Vstoupit do hlasování

Vstoupit do hlasování

Rozhledna Jedlová 
Poprvé se na rozhlednu začalo stoupat v roce 1891. V dobré kondici se držela až do začátku druhé světové války,po níž bohužel desítky let chátrala. Teprve v posledních 18 letech je možné po zdolání 123 schodů znovu do všech stran obhlížet krajinu hned ve třech zemích. Kdo má dobré oči nebo si pomůže dalekohledem, napočítá z vrcholku kamenné věže dalších 40 rozhleden na území Česka.

Rozhledna Vlčí hora
V nadmořské výšce 890 metrů stojí nad městečkem Osek od roku 2005 telekomunikační věž s rozhlednou. Samotný vysílač je vysoký 40 metrů, vyhlídková plošina je 15 metrů nad zemí. Po vnějším plášti věže na ni vede točité schodiště a vyhlídka je celoročně volně přístupná. Nespleťte si ale tuto rozhlednu s její jmenovkyní, která stojí u Krásné Lípy nedaleko Rumburka.

Rozhledna na Zlatém chlumu

Slovanka - nejstarší česká železná rozhledna
Hrabětice si můžete prohlédnout z rozhledny Slovanka, která je nejstarší českou železnou rozhlednou a v Jizerských horách stojí již od roku 1887. Konstrukci si horalé vybrali na výstavě ve Vídni, kde rozhlednu také zakoupili. Na přelomu tisíciletí byla věž kompletně zrenovována, a byla tak uchována jako technická památka.

Rozhledna na Velkém Lopeníku
Lopeník je kopaničářská obec, která vznikla v roce 1791, předtím zde byla jen jednotlivá stavení, jejichž obyvatelé se zabývali klučením zdejších lesů. Nedaleký Velký Lopeník (911 m) je nejvyšší hora Bílých Karpat, na jeho vrcholku najdete turistickou rozhlednu.

Rozhledna na Zlatém chlumu 
Rozhledna se tyčí nad Jeseníkem už od konce 19. století. Rozhledna, která se nachází poblíž vrcholu Zlatý Chlum v Zlatohorské vrchovině je otevřená od roku 1899. 

Rozhledna Kozubová
V letech 1936–1937 byla na vrcholu hory Kozubová postavena kaple svaté Anny a v roce 1939 byla rozšířena o 18 metrů vysokou věž, která slouží jako rozhledna. Každý rok v červenci, v neděli před svátkem Anny nebo po něm, se u kaple koná anenská pouť. Rozhledna je ale přístupná kdykoliv po dohodě s provozovateli chaty Kozubová.

Jizerské rozhledny

Na hřebeni Jizerských hor nabízí vyhlídku do krajiny 15 rozhleden. První z nich se začaly stavět na konci 19. století. Zasadil se o to zejména Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory, který byl založen v roce 1884 v Liberci. Jejich stavba byla nejčastěji placena z dobrovolných sbírek. Slovanka, která byla v roce 1887 postavena nad Hraběticemi, je vůbec nejstarší železnou rozhlednou v Česku.

Rozhledna Brdo
První kamenná rozhledna, která byla postavena v České republice po více jak 70-ti letech. Rozhledna stojí na nejvyšším vrcholu Chřibů a je vysoká skoro 24 metrů. Nahradila původní, 20 metrů vysokou dřevěnou rozhlednu, která v sedmdesátých letech dosloužila. 

Rozhledna Heřmanice
Rozhledna vysoká 24 metrů je z kvalitního modřínu. Nahoru vede 99 schodů a při výstupu se turisté díky dvojitému točitému schodišti nepotkají s těmi, kteří sestupují dolů. Z vrcholu jsou vidět Jizerské i Lužické hory, Žitavská nížina, část Heřmanic, Dětřichov i elektrárna Turów v Polsku.

Rozhledna Štěpánka
Nad obcí Příchovice u Tanvaldu stojí na zalesněném kopci Hvězda kamenná rozhledna s romantickým názvem Štěpánka. Své pojmenování tato nejstarší a nejvýše položená rozhledna Jizerských hor, která je mnohými označovaná také za nejkrásnější, nezískala podle sličné dívky stejného jména, nýbrž po rakouském arcivévodovi Štěpánovi.

Rozhledna Máminka
Je 33 metrů vysoká, 96 schodů, 606 metrů nad mořem. To jsou čísla spojená s novou rozhlednou, která stojí na Krušné hoře na Křivoklátsku. Rozhledna Máminka stojí na místě staré triangulační věže, na jejíž vrchol podnikali odvážlivci výpravy už před sto lety. Má tvar trojbokého jehlanu s korouhví na špici.

Rozhledna šumavský Špičák
Ocelová věž opláštěná dřevem má čtvercový půdorys. Vrchní ochoz je 2,5 metru nad vrcholy nejvyšších okolních stromů a vejde se na něj 60 lidí. Za dobré viditelnosti nabízí pohled až na Dachsteinské Alpy. O stavbu vyhlídkové věže usilovali nejen místní lidé už roky, v roce 2014 se 26,5 metru vysokou stavbu podařilo díky dotaci EU postavit.

Josefova rozhledna
Na vrcholu hory Kleť byla v letech 1822–1825 vystavěna knížetem a vévodou krumlovským Josefem II. ze Schwarzenbergu, vůbec první kamenná rozhledna v Čechách. Rozhledna, která byla pojmenována na počest svého stavitele – Josefova věž, nabízí za příznivého počasí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. Je vysoká 20 metrů a na její vrchol vede 110 schodů.

Lidovky.cz, ČTK