Středa 11. prosince 2019svátek má Dana -5 °C skoro jasno Předplatné LN
29. ledna 2017 6:54 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výjimečný rok. Na Baťův kanál jezdí stále více turistů

Baťův kanál | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baťův kanál | foto: Profimedia

BRNO Na Baťův kanál jezdí stále více turistů. Zvyšuje se i počet půjčoven lodí, kterých je už kolem dvaceti. Podle ředitele obecně prospěšné společnosti Baťův kanál Vojtěcha Bártka lidé zůstávají v regionu více nocí a spojují výlet na lodi s cykloturistikou. Pomoci udržet loňskou rekordní návštěvu 90 000 lidí mají i některé chystané projekty.

„Loňský rok byl výjimečný, neustálým dobudováváním infrastruktury a rozvojem služeb se nám doufám podaří návštěvnost udržet,“ uvedl Bártek. Na kanále se loni dobudovaly obslužné sloupky, které budou letos zprovozněny. Lidé si tak budou moct své lodě napojit v přístavech na elektřinu, dočerpat vodu nebo použít výlevku chemického WC. Novinkou bude i rozšíření nabídky pravidelných plaveb na úseku Uherské Hradiště - Uherský Ostroh.

Baťův kanál

Hlavní investicí, na kterou se čeká, je napojení kanálu na řeku Moravu do Hodonína a rozšíření přístavu ve Veselí nad Moravou. „Ohledně Hodonína se aktuálně připravuje dokumentace pro stavební povolení. Je to náročná stavba, jejím středem probíhají hranice ČR a Slovenska, obezřetnost se projevuje do časové přípravy. Doufáme, že se v příštím roce bude stavět,“ uvedl Bártek.

Náklady vyčíslil na 200 milionů korun s tím, že částka se neustále upřesňuje. Investice zahrnuje více než deset objektů včetně plavební komory, přemostění, úpravu 800metrového koryta Radějovky do Moravy a ekologická kompenzačních opatření.

Baťův kanál je splavný nyní od Otrokovic ke slovenské Skalici. Trasa má 53 kilometrů a 13 plavebních komor. Cílem je trasu napojit na úsek Hodonín - Rohatec. Tím by se splavnost prodloužila o dalších deset kilometrů.

Baťův kanál

Baťův kanál vznikl ve 30. letech 20. století, hlavně kvůli přepravě lignitu z Ratíškovic do Otrokovic. Vodní cesta, která částečně vede korytem řeky Moravy, je od Otrokovic do Skalice dlouhá 53,8 kilometru. Vodní cestu doplňuje cyklostezka vedoucí podél Baťova kanálu, po níž ročně projede asi 250.000 cyklistů.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.