22. května 2013 10:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výkladní skříň Číny? Zajeďte si do Šanghaje

Šanghaj je město kontrastů a žádných kompropisů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šanghaj je město kontrastů a žádných kompropisů | foto: Kamila Pálová

Kdo neviděl tohle "mega" město, jako by ani nebyl..a kdo ze světa byznysu tu nemá ještě alespoň zastoupení, jako by neexistoval. Město kontrastů a žádných kompromisů. Proti sobě dnes a denně můžeme vidět pohádkově bohaté a neskutečně chudé obyvatele, skvostně nové a špinavé staré čtvrti, ultramoderní a obyčejné stavby. Co není zakázáno je povoleno.

Od roku 1990 se tohle "obyčejné" město začalo měnit jako mávnutím kouzelného proutku. Vládou zde byla vyhlášena zvláštní hospodářská zóna. Doslova přes noc začaly růst luxusní mrakodrapy, hotely, nákupní centra, pětiproudé dálnice, několikapatrové nadjezdy a podjezdy.


Pohlednice z cest na větší mapě

Město nemá unikátní historii jako třeba Peking, ale vidět rozdíl mezi břehy řeky Huangpu je neskutečně fascinující. Nová čtvrť Pudong (dříve špinavá, bahnitá oblast slumů), je stále ještě staveništěm, ale to je ta "vyhlášená" obchodní adresa pro kanceláře, hotely, luxusní obchody světových značek, tuhle část si žádný turista nemůže nechat ujít.

Pohled z nejvyššího patra, které se nachází ve 457 metrech, "Perly", což je televizní věž nebo z nejvyššího patra (460m) "Otvíráku"- Šanghajského finančního centra - na zbytek města je unikátní. Lesk a stopy vlivu evropské a americké architektury z 40. let minulého století má nepochybně pečlivě rekonstruovaný Bund - druhá strana řeky. 

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz


Z pěší promenády můžeme pozorovat čilý ruch na řece, projet se parníkem nebo zajít na tradiční zelený čaj do jedné z mnoha restaurací, kde možná před lety bylo ještě opiové doupě nebo hazardní klub. Ale jen o pár ulic dál, najdeme "kouzlo starých uliček", kde místní obyvatelé žijí svým tradičním stylem života.

Pro turisty je nezbytné navštívit také zahrady Yuyuan s přilehlým místním bazarem. Velkoryse je řešené Šanghajské muzeum, zajímavý je i chrám Nefritového Buddhy. A co večer? Je škoda jít spát brzy, protože tohle město nikdy neusíná. Tady je možné si vybrat z mnoha artistických, operních nebo jazzových vystoupení a v dobré náladě pokračovat v barových klubech, pokud síly a peněženka dovolí.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...