Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výlet po stopách Sherlocka Holmese aneb Kudy, milý Watsone?

Muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street 221B. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street 221B. |

Jestli si nové zpracování Sherlocka Holmese dává na něčem záležet, pak je to dobový obraz Británie. Výlet po stopách natáčení nás ale překvapivě zavede i do míst, která původní příběh zcela jistě minul.

U Sherlocka doma
Jedním z největších lákadel sherlockologistů je muzeum na londýnské Baker Street 221B, domácí adrese pánů Holmese a Watsona. Ve viktoriánském domě žila dvojice podle Doylových příběhů v letech 1881-1904 a dnes tu v pečlivě zrekonstruovaných interiérech najdete vše na svém místě: dýmku, housle, lupu i chemické křivule. Až si prohlédnete pracovnu, ložnici i každou indicii, posaďte se ke krbu do Sherlockova křesla a čekejte na múzu logické dedukce. (www.sherlock-holmes.co.uk)

Muzeum Sherlocka Holmese na Baker Street 221B.

Lepší než parlament
Víte, že scény z londýnského parlamentu se ve skutečnosti natáčely na manchesterské radnici? Tahle budova na náměstí Albert Square, která je údajně viktoriánštější než britský symbol na břehu Temže, je vděčnou a oblíbenou kulisou filmařů nejen pro majestátní neogotické interiéry se vzácnými mozaikami a klenutými chodbami, ale i působivé vnitřní nádvoří, kde pocítíte ponurou atmosféru londýnských uliček temných jak Blackwoodova mysl. (www.visitmanchester.com).

Na vlastní kůži
Cestujte v čase zpět po dalších kultovních lokacích, jako je katedrála sv. Pavla a zednářské sídlo Freemasin’s Hall v Londýně či liverpoolský obchodní přístav Stanley Dock, kde se odehrávají některé klíčové scény. Až skončíte putování, složte stylově hlavu na nedalekém neogotickém zámku Peckforton Castle uprostřed cheshireských lesů, který si zahrál v předchozích holmesovských adaptacích, a zažijete tu výbuch zneklidňující představivosti v duchu Doylových příběhů za stejně neuvěřitelnou cenu od 40 GBP. (www.peckfortoncastle.co.uk)

Loděnice v Kentu
Jedna z honiček, kdy už to má Sherlock vážně nahnuté, se odehrává ve viktoriánských loděnicích v Chathamu (hrabství Kent). Kvůli natáčení tu byla vybudována polovina historické lodi, která v akční scéně skončí málem pod hladinou stejně jako Robert Downey Jr. Autentické prostředí s industriálními budovami a muzei má světové prvenství: jde o nejzachovalejší historickou loděnici. I proto si zahrála v řadě dalších filmů, třeba ve Foylově válce nebo bondovce Jeden svět nestačí. (www.chdt.org.uk)

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.