12. ledna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výlety po zámcích: letos připomenou francouzskou šlechtu

Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou. | foto: Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou

PRAHA Francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích, připomenou letos české hrady a zámky, ale i galerie, muzea a další instituce. Pokračuje tak projekt Po stopách šlechtických rodů, který zaštiťuje Národní památkový ústav.

Rok 2011 v něm patřil Rožmberkům a loňský rok Pernštejnům. Letos se budou moci návštěvníci památek seznamovat s rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré, Mensdorff-Pouilly, Beaufort-Spontin či vévodou Františkem Zákupským (Napoleon II. zvaný Orlík), kteří sídlili na zámcích Sychrov, Hrubý Rohozec, Rožmberk, Nové Hrady, Boskovice, Bečov nad Teplou či Zákupy.

Šlechtické rody na zámcích

Mnohaletý projekt představující šlechtické rody chce seznámit především laickou veřejnost s různými aspekty dějin šlechty, které není možné představit tradičními instalacemi na hradech a zámcích - tedy třeba s hospodařením, průmyslovým podnikáním, kultivací krajiny, politickým působením či kulturním mecenášstvím.

Projekt je plánován na deset let a měl by představit ještě rody Lobkowiczů, Žerotínů, Metternichů, Chotků, Lichtenštejnů, Schwarzenbergů a Poděbradů.

Pořadatelé v současné době plánují jak akce pro odborníky, k nimž bude patřit třeba seminář na téma Dědictví francouzských rodů, tak i pro laiky - přednášky, komentované prohlídky nebo vydání turistického průvodce. Součástí letošního projektu bude i výstava Francouzská kultura na hradech a zámcích, která by se měla uskutečnit v závěru roku v Císařské konírně na Pražském hradě.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz