11. března 2013 15:38 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Unikátní výstava: zkuste si prolistovat Vyšehradský kodex

Vyšehradský kodex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšehradský kodex | foto: Wikipedia

PRAHA Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář, Velislavova bible a věrné kopie dalších historických rukopisů si zájemci mohou od středy prohlédnout v pražském Klementinu.

Vzácné rukopisy a staré tisky se udržují v přísně kontrolovaném prostředí a veřejnost je tedy nemá šanci spatřit. I proto se Národní knihovna rozhodla uspořádat výstavu Středověká kniha na dosah, kde si návštěvníci mohou tato díla sami prohlédnout. Během doprovodné přednášky se také dozvědí něco o jejich výrobě.  

Kdy na výstavu zajít?

Výstavu bude možné navštívit 13. 3. - 24. 3. 2013 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den od 10.30 do 18.00 s výjimkou pondělí. Vstup zdarma.

Výroba věrných kopií historických rukopisů je finančně nákladná a proto s nimi veřejnost téměř nepřijde do styku. Výstava, kterou pořádá Národní knihovna ve spolupráci se společností Tempus Libri zabývající se právě produkcí věrných kopií vzácných historických originálů, umožní nahlédnout do tajů starých knih, uvedlo na svých stránkách Ministerstvo kultury.

"Jedním z poslání Národní knihovny je národní dědictví nejen pečlivě uchovávat, ale rovněž jej zpřístupňovat veřejnosti. Tento úkol naplňuje právě tato výstava, která umožní běžnému čtenáři nejen se o historických originálech dozvědět víc, ale také si vlastnoručně prolistovat jejich kopie," řekl generální ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

Nejvýznamnější knihou, kterou si návštěvníci budou moci prolistovat je Vyšehradský kodex. Vzácný kodex byl zhotovený jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. Díky svému historickému významu a své mimořádně ikonografické výzdobě byl kodex v roce 2005 zařazen mezi národní kulturní památky.

Lidovky.cz