Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Unikátní výstava: zkuste si prolistovat Vyšehradský kodex

Vyšehradský kodex | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyšehradský kodex | foto: Wikipedia

PRAHA Vyšehradský kodex, Strahovský evangeliář, Velislavova bible a věrné kopie dalších historických rukopisů si zájemci mohou od středy prohlédnout v pražském Klementinu.

Vzácné rukopisy a staré tisky se udržují v přísně kontrolovaném prostředí a veřejnost je tedy nemá šanci spatřit. I proto se Národní knihovna rozhodla uspořádat výstavu Středověká kniha na dosah, kde si návštěvníci mohou tato díla sami prohlédnout. Během doprovodné přednášky se také dozvědí něco o jejich výrobě.  

Kdy na výstavu zajít?

Výstavu bude možné navštívit 13. 3. - 24. 3. 2013 ve Výstavním sále Galerie Klementinum každý den od 10.30 do 18.00 s výjimkou pondělí. Vstup zdarma.

Výroba věrných kopií historických rukopisů je finančně nákladná a proto s nimi veřejnost téměř nepřijde do styku. Výstava, kterou pořádá Národní knihovna ve spolupráci se společností Tempus Libri zabývající se právě produkcí věrných kopií vzácných historických originálů, umožní nahlédnout do tajů starých knih, uvedlo na svých stránkách Ministerstvo kultury.

"Jedním z poslání Národní knihovny je národní dědictví nejen pečlivě uchovávat, ale rovněž jej zpřístupňovat veřejnosti. Tento úkol naplňuje právě tato výstava, která umožní běžnému čtenáři nejen se o historických originálech dozvědět víc, ale také si vlastnoručně prolistovat jejich kopie," řekl generální ředitel Národní knihovny Tomáš Böhm.

Nejvýznamnější knihou, kterou si návštěvníci budou moci prolistovat je Vyšehradský kodex. Vzácný kodex byl zhotovený jako dar ke korunovaci prvního českého krále Vratislava. Díky svému historickému významu a své mimořádně ikonografické výzdobě byl kodex v roce 2005 zařazen mezi národní kulturní památky.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Advantage Consulting, s.r.o.
SW ENGINEER - PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč