15. prosince 2008 16:21 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vysočina bude mít stezku pro jezdce na koních

Pro milovníky koní není nic lepšího, než strávit dovolenou v sedle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro milovníky koní není nic lepšího, než strávit dovolenou v sedle. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

JIHLAVA Milovníci koní se mají na co těšit. Na Vysočině by v nejbližších letech mělo vzniknout přes tisíc kilometrů značených stezek pro jezdce na koních. Vyznavačů rekreačního jezdectví v kraji přibývá, zatím jim ale slouží jen několik desítek kilometrů dlouhá trasa mezi Telčí a jihočeskou Maříží.

Vyznačování dalších úseků začne asi ve druhé polovině příštího roku, řekla ředitelka organizace Vysočina Tourism Ivana Mahelová. Teď jde o to určit, kudy by stezky měly vést a vyjednat souhlas vlastníků pozemků," dodala Mahelová.

Na zvolených trasách by prý vždy mělo být něco k vidění, třeba zajímavý přírodní útvar nebo zřícenina hradu. Stezky pro jezdce na koních musí navíc vést jinudy než například trasy pro cyklisty.

Na Vysočině je zmapováno přes 170 jezdeckých stanic. Někde si zájemci mohou půjčit koně na projížďku, absolvovat výcvik nebo si zajistit přenocování pro sebe i své zvíře. "Budeme se snažit propojit takové stanice, které poskytnou dostatečné pohodlí," uvedla Mahelová.

Stezky pro koně se poznají podle čtvercových značek s barevným kolečkem uprostřed. O vyznačení první stezky na Vysočině se před dvěma lety postaralo Občanské sdružení pro podporu jezdecké turistiky. "Je využívaná víc, než jsme očekávali," shrnula dosavadní zkušenosti předsedkyně sdružení Simona Stejskalová.

Projížďky vrchovinou lákají hlavně turisty z Prahy a okolí, využívají ji i místní jezdecké oddíly. Plánovaná páteřní síť jezdeckých tras by měla protnout Vysočinu v několika směrech a naváže na jezdecké cesty v okolních
krajích. Na koních by se pak přes Vysočinu dalo jet třeba z Rakouska až do Polska.

Dovolená v koňském sedle láká stále více lidí. Na Vysočině ale zatím chybí i vhodní koně. "Boom byl ve sportu, ale koně pro sportovní účely většinou nelze půjčit turistovi," vysvětlila Stejskalová. Vypůjčit si zvíře v místě přitom chtějí asi dvě třetiny zájemců o projížďky, zbývající jezdí se svým koněm. Rostoucí popularitu má i cestování ve vozech tažených koňmi. Část stezek by proto měla být vhodná i pro tyto jízdy.

Budování sítě tras pro jezdce s koňmi je také součástí nového projektu na zkvalitnění turistické nabídky v kraji, který se potrvá do roku 2010. Větší část nákladů, které převýší deset milionů korun, zaplatí EU.
ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!