7. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kašperské Hory přichystaly raritu. Největší skříňový betlém

Betlém-ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betlém-ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

KAŠPERSKÉ HORY  Zřejmě největší skříňový betlém v České republice bude lákadlem výstavy šumavských betlémů na radnici v Kašperských Horách. Šestým rokem ho společně vytvářejí místní autoři Vladivoj Hrach a Jiří Brož.

Expozice také představí historické šumavské betlémy a díla současných lidových tvůrců, řekl historik pořádajícího Muzea Šumavy Vladimír Horpeniak.

Dílo autorů Hracha a Brože vzniká od roku 2006. Zatím je rozpracované, jeho tvůrci plánují další rozšíření a vylepšení. Kromě tradičních figur, jako je svatá rodina, pastýři, koledníci či tři králové, se mezi figurami objevují zástupci krajových řemesel, činností i podobizny některých známých místních osobností. Také město má podobu historických Kašperských Hor s jeho kostely, radnicí, měšťanskými domy a hradem Kašperkem.

Figurek bude až 150

"Ten betlém je asi tři metry dlouhý, 1,5 metru hluboký a 2,5 metru vysoký. Jsou tam tři patra a figurky mají v prvním patře okolo 30 centimetrů, pak deset až pět centimetrů, protože tam vytváříme perspektivu," popsal Hrach. Prozatím má betlém 30 až 40 figurek, celkem by jich mělo být podle plánů autorů přes 150.

Tvůrci by chtěli časem betlém také rozpohybovat a nasvítit. Počítá se s mechanicky oživeným zlatým dolem, sklářskou hutí a městským pivovarem. Náměstíčko betlému má ožít scénou řemeslnického trhu, doplnil Horpeniak.

Výstava kromě toho podrobně připomene tradici lidového betlemářství na Šumavě a zvláště v Kašperských Horách. K vidění budou práce místních řezbářů - betlémářů, kteří tvořili v 19. století a na počátku 20.století. Výstava začne na radnici 8. prosince a potrvá do konce února.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz