Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Výtisk koránu na pokoji? Hotel v Moskvě nabízí halál služby

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

MOSKVA Snídaně bez šunky, zvláštní místnost pro modlitby a výtisk koránu v pokoji: moskevský hotel Aerostar začal jako první nabízet stále rostoucí muslimské klientele halál služby. „Téměř 70 procent hostů pochází ze zahraničí a z nich 13 procent tvoří klienti z muslimských zemí, zejména z Íránu,“ vysvětluje Ljubov Šjanová, která má v hotelu na starosti marketing.

„Muslimští zákazníci se nás pokaždé ptají, zda mohou mít zvláštní místnost pro modlitby a zvláštní menu bez vepřového. Přejeme si, aby se u nás všichni cítili jako doma,“ zdůrazňuje.

Jen to, co povoluje islám

Po dlouhém procesu certifikace, který vedly muslimské úřady, začal tento hotel ležící na severu Moskvy, na půli cesty z mezinárodního letiště Šeremeťjevo do centra metropole, nabízet od 1. října halál služby, tedy pouze to, co povoluje islám.

„Z 308 pokojů hotelu jsme jich 20 vybavili modlitebním koberečkem, nádobou pro omývání a malým kompasem ukazujícím směr k Mekce,“ k níž se muslimové při modlitbě obracejí, uvádí Šjanová. V halál pokojích je hostům rovněž k dispozici korán, uložený na malém nočním stolku. „Dokonce i šampón a mýdlo v koupelně byly certifikovány jako halál výrobky, neobsahují ani tuk živočišného původu, ani alkohol,“ citovala ji agentura AFP.

Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku

V hotelu byly zřízeny i dvě modlitebny, jedna pro muže a jedna pro ženy, a oddělená kuchyně, kde se připravují halál pokrmy. „Nenajdete zde ani vepřové, ani šunku,“ ujišťuje šéfkuchař Aerostaru Vitalij Uchanov v malé světlé kuchyni vyzdobené logem „halál“ umístěným uprostřed hvězdy s větvičkami v zelené barvě, tradičně považované za barvu islámu. „Nádobí je zcela nové a v hlavní kuchyni určené pro ostatní hosty se nikdy nepoužívalo,“ zdůrazňuje šéfkuchař. Muslimští hosté jsou ostatně obsluhováni u zvláštních stolů, kde je také podávána snídaně bufetovou formou uzpůsobená jejich požadavkům.

Halál služby hotelu si již rezervovali zákazníci z Íránu a Malajsie. Podle Ruského svazu turistického průmyslu klesl počet západních turistů v Rusku, zejména z USA a z Velké Británie, o 30 až 50 procent. Děje se tak v důsledků sankcí, které proti Rusku vyhlásila kvůli konfliktu na Ukrajině Evropská unie a Spojené státy.

Rudé náměstí v Moskvě (ilustrační foto)

„Kvůli poklesu počtu turistů z Evropské unie a z Ameriky se dnes ruský turistický sektor zaměřuje na turisty z muslimských zemí,“ říká činitel Mezinárodního centra certifikace Halál v Moskvě Samat Sadykov. „Je tedy více než kdykoli dříve důležité vytvořit těmto turistům komfortní podmínky pro jejich pobyt v Rusku. Zvláště jsou žádány služby halál,“ dodává.

Jak přilákat bohaté arabské hosty

Kromě Aerostaru jsou dnes v Rusku jen dva hotely v Tatarstánu, ruské, převážně muslimské republice na březích Volhy, které nabízejí certifikované halál služby, uvádí Sadykov. Žádost o certifikaci nedávno předložil hotel v Soči, který hostil účastníky letošních zimních olympijských her a přivítá i sportovce světového poháru ve fotbale v roce 2018.

„Po letošních zimních olympijských hrách má Soči výbornou infrastrukturu, zejména luxusní hotely, a ty přirozeně chtějí přilákat hosty z bohatých arabských zemí, jakož i z Íránu a Turecka,“ vysvětluje Sadykov.

„Nabídka pohostinství halál je zatím nedostačující, uvážíme-li, že v Rusku žije na 20 milionů muslimů. A připočteme-li muslimské turisty a obchodníky, kteří přicházejí z Blízkého východu, z Turecka či z Íránu, jde o skutečně úctyhodné množství potenciálních klientů,“ dodává Sadykov.

,

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!