24. března 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vzhůru na Vysočinu. Nabízí nové stezky pro cyklisty i koňaře

Rodinná idylka na kolech (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinná idylka na kolech (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

JIHLAVA Vysočina nabídne v letošní letní turistické sezoně poprvé 850 kilometrů dlouhou síť stezek pro jezdce na koních. Přibudou i cyklostezky, lanový park v Jihlavě a nové muzeum v Hamrech nad Sázavou - památný hamr bude veřejnosti přístupný od června. Na území kraje bude otevírat i několik nových naučných stezek.

Vyznačování páteřní sítě stezek pro jezdce na koních začalo v minulém roce. Značky jsou už z větší části rozmístěny. Celá akce má být dokončena v červnu, řekl Tomáš Čihák, ředitel krajské organizace Vysočina Tourism.

Trasy, které propojí jezdecké stanice, navazují na už osvědčené cesty pro koně v okolních krajích. Značení bude stát asi dva miliony korun, větší část zaplatí evropské fondy.

Staví se nové cyklostezky
Podmínky se zlepší i pro cykloturistiku, která se v kraji těší velké oblibě. Cyklotras je na silnicích Vysočiny vyznačeno přes 2300 kilometrů.

Tato síť se už moc nerozrůstá - podle Stanislava Balíka z Klubu českých turistů přibylo během loňska jen zhruba 18 kilometrů na Pelhřimovsku. Staví se však nové cyklostezky, určené jen pro jezdce na kolech, in-line bruslaře a pro chodce.

Do listopadu bude dokončena cyklostezka za 31 milionů korun v místě bývalé vlakové trati Přibyslav - Sázava. "Jak město, tak zhotovitel se to bude snažit urychlit, abychom stihli už letošní sezonu," podotkl přibyslavský starosta Jan Štefáček.

Lanový park u zoo
U jihlavské zoologické zahrady, která je s více než 220 000 návštěvníky za rok nejoblíbenějším výletním cílem na Vysočině, se koncem dubna otevře lanový park mezi vzrostlými stromy. V polovině května se návštěvníci zoo seznámí s novou podobou amazonského pavilonu, uvedla mluvčí zahrady Kateřina Kosová.

Zpřístupnění starobylého hamru v Hamrech nad Sázavou chystá Technické muzeum Brno, bude to jedna z akcí k jeho letošním oslavám 50. výročí založení. Opravy Šlakhamru trvaly několik let, teď se chystají expozice. Památka se otevře 9. června.

Návštěvníci Vysočiny letos najdou i několik nových naučných stezek. Ve Žďáru nad Sázavou se mohou vydat kolem Zelené hory, památky zapsané v seznamu světového dědictví UNESCO. Koncem dubna budou u Bystřice nad Pernštejnem otevřena nová Bystřická zastavení. Na jednom z těchto zastavení, u Karasína, mohou lidé pomoci vysázet lesopark. V Křižánkách na Žďársku letos vznikne stezka připomínající zaniklé pilníkářské řemeslo.

Výroba kovových pilníků a rašplí živila část tamních obyvatel od druhé poloviny 19. století do druhé světové války.

Bystřická radnice brzo dokončí práce na zpřístupnění zříceniny hradu Zubštejn, s nimiž začala v roce 2009. Dokončování úprav přibližně za sedm milionů korun by turisty v hlavní sezoně nemělo omezovat. Naopak pozastaveny jsou plány na zpřístupnění věže hradu Orlík u Humpolce, protože je neschválili památkáři.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...