30. dubna 2009 10:06 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Vznikají stezky pro horská kola

Cyklisté - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cyklisté - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

V Česku se budují první cesty pro vyznavače terénní jízdy na horském kole. Vyrůstají na místech, kde dříve byly lovecké chodníky.

Klopené zatáčky, terénní vlny, kořeny a kamení. Lesní adrenalinové trasy vyhledávají bikeři po celém Česku.

Až dosud se tito nadšenci proháněli v českých lesích většinou nelegálně. Členové České mountainbikové asociace (ČEMBY) se ale rozhodli, že postaví první legální singletracky (stezky pro horská kola – pozn. red.) v Česku. Pro svůj nápad si vybrali lokalitu Rychlebských hor v okolí Černé vody na Jesenicku. „Domluvili jsme se s tamní lesní správou. Oni nechtěli stavět úplně nové stezky. Proto jsme dohodli, že dohledáme staré lovecké chodníky a ty adaptujeme pro terénní cyklistiku,“ popisuje člen ČEMBY Pavel Horník.

Prvních třicet kilometrů stezek si terénní cyklisté vyzkouší už o letošních prázdninách.

„Je to stavěné pro radost a pro zážitek, nejlepší stoupání, klesání,“ tvrdí Horník. Singletracky jsou uzpůsobené tomu, aby se na nich dalo jezdit za jakéhokoli počasí. Staví se tak, aby za deště voda okamžitě odtékala a zabránilo se případné erozi. Proto se podle Horníka ani ochránci přírody nemusí bát toho, že by bikeři jakkoli ničili krajinu. „Singletrack také poskytuje pestré ježdění. Ten člověk tam přijde, jede a už nemá další důvod jezdit někde jinde v lese,“ soudí Horník.

Stezky podporují ochránci přírody kromě myslivců
Upravené terénní stezky pro bikery našly podporu i u státní firmy Lesy ČR, na jejich majetku mají vyrůst. „Jsme pro to, aby v lesích jezdili. Musí to ale mít svá pravidla,“ řekl krajský ředitel Lesů ČR Vlastimil Štefl. Ani ochránci přírody nejsou proti. „Doufám jen, že je to nepřestane bavit. Ale je to mnohem lepší, než když jezdí úplně všude. Když se to dobře naplánuje, tak proč ne,“ prohlásil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Proti budování singletracků jsou tak jen myslivci. Ti namítají, že stovky bikerů budou extrémně rušit lesní zvěř. Ochránci přírody to ale odmítají. „Neviděl bych to tragicky. Bikeři chtějí jezdit a potřebují k tomu pořádný terén a adrenalin. Je to lepší, než kdyby jezdili úplně všude,“ soudí Stýblo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz