Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Working Holiday v kanadském Jasperu. Pohoda uprostřed nádherné přírody

Pyramid Mountain | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pyramid Mountain | foto: Lenka Szabová

Vždy jsem chtěla cestovat. Zažít dobrodružství, poznat nové lidi a kulturu a pochopit, jak se žije v jiných koutech naší planety. O Kanadě jsem snila už od střední školy, jelikož se jedná o bilingvální zemi a já jsem studovala francouzské gymnázium, ale nedostala jsem možnost se tam podívat.

Až během studia na vysoké škole jsem se dozvěděla o kategorii Working Holiday Visa, která umožňuje v Kanadě pracovat a cestovat až po dobu jednoho roku.

Jak vyrazit na první kanadské dobrodružství?

Ideální program pro všechny, kteří chtějí nejen pracovat a vydělat si nějaké peníze, ale i pro ty, kteří chtějí hlouběji poznat danou zemi. Jelikož nepatřím mezi nejodvážnější jedince, rozhodla jsem se využít služeb agentury, která mimo jiné nabízela i zajištění osobního pohovoru s personalistou z hotelového rezortu v Jasperu, který leží v oblasti Rocky Mountains. Do Prahy totiž každý rok přijíždějí zaměstnavatelé na Job Fair pořádaný agenturou Czech-us, není proto důvod se stresovat po příletu do Kanady s hledáním práce a ubytování. Po úspěšném pohovoru, získání víz a vyřešení potřebných náležitostí jsem se tedy vydala vstříc kanadskému dobrodružství.

Před cestou jsem o městečku Jasperu nevěděla prakticky nic. Na internetu jsem se dozvěděla, že leží ve stejnojmenném národním parku, je obklopené přírodou a tudíž ideálním místem pro milovníky přírody a outdoorových sportů.

Ze začátku jsem měla trochu strach, že se po čase začnu nudit a nebude tam co dělat. Po pár dnech mi bylo jasné, že opak je pravdou. V letní sezóně se z malého, klidného Jasperu o 5000 obyvatelích, kde se veškerý život soustředil na dvou hlavních ulicích, stává pulzující město s 30000 obyvateli, kde si každý najde “to” svoje.

Hledání práce bez problémů i v malinkém městě

Pracovala jsem v hotelu na pozici pokojské, později jsem k tomu přidala ještě práci v prádelně. Tato práce měla výhodu v tom, že měla pravidelnou pracovní dobu, takže nebyl problém si na odpoledne najít druhou práci či prozkoumávat okolí Jasperu. Na tak malé městečko, bylo neskutečně snadné si druhou najít: práce byla doslova na každém rohu díky přílivu turistů. Kvůli turistům je však trošku problém s hledáním ubytování, proto jsem byla ráda, že vše bylo zajištěno dopředu.

Díky práci v hotelu jsem měla možnost využívat hotelová zařízení – tělocvičnu, bazén, saunu, to vše jsem hojně využívala k relaxaci. Ze všeho nejlepší, na pobytu v Jasperu, byla příroda. Místo je obklopeno nepřeberným množstvím hor, jezer a vodopádů. Ať se z města vydáte jakýmkoliv směrem, vždy zjistíte, že je tu pořád co objevovat.

Křížem krážem po okolí Jasperu

Své volné dny jsem se rozhodla trávit na výletech. S kamarády jsme se sešli a vydali se třeba na výstup. Přestože pro netrénovaného jedince jako jsem já, byl výstup výzvou, dalo se to zvládnout a výhled z vrcholku hor stál za to. Hory jsou i v létě většinu času pokryté sněhem. Rozdíl teplot mezi městem a horami může dosahovat i 20 stupňů. Hory jako Pyramid Mountain, Edith Cavell a především Whistler, na jehož vrchol je možné dojet i lanovkou, jsou místa, která se nesmí opomenout.

Pyramid Mountain
Centrum Jasperu

Během mého pobytu bylo extrémně teplé léto. Po práci jsme proto s ostatními pracovníky sedli na kola a jeli se ochladit k nedalekým jezerům – Pyramid a Patricia. Jezera v Kanadě se vyznačují dechberoucí čistou a průzračnou vodou. Místní láska k typickým BBQ - grilovačkám - se začala projevovat i u nás, a tak jsme se často s místními potkávali právě u grilu. Zaplavat si v jezeře, vylézt alespoň na jednu horu nebo projít se Maligne Canyonem, kde zamrzají vodopády, je v Jasperu nutnost. Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je Columbia Icefield, cesta uprostřed ledovců.

Během jednoho takového výletu jsme navštívili úžasné Athabasca Falls a vyhlídku, která se jmenuje „End of the World“. Nejprve jsme navštívili prohlídku „v oblacích“. Tzv. Glacier Skywalk. Jedná se o skleněný chodník nad propastí, ideální procházka pro všechny, co trpí závratí jako já. Potom už jsme se vydali na ledovec. Uprostřed léta, když venku bylo 30 stupňů, jsme se s ostatními koulovali sněhem na ledovci a třásli jsme se zimou, dokonalý zážitek.

Glacial Icefield, Jasper, Kanada

Dalším nezapomenutelným zážitkem byly horké prameny Miette Hot Springs. Prameny vyvěrající z hory mají skoro 60 stupňů. Než se dostanou do bazénů, ochladí se na „pouhých“ 40, v čem už se jde bez problémů koupat. I přesto, že jsme tam byli v létě, bylo úžasné sedět venku v bazénu a kochat se výhledem na hornatou krajinu, která obklopuje hot springs. V zimě to však musí být úplná dokonalost, sedíte v teplém bazénu a kolem Vás jsou zasněžené hory, umíte si představit něco lepšího?

Kousek od Jasperu se nachází ski areál Marmot Basin, v zimě se celý Jasper schází právě tady, aby si všichni užili co nejvíce zimních sportů. V Jasperu jsem strávila 6 krásných letních měsíců. Hodně jsem pracovala a ještě více zažila. Přišel však čas přesunout se na jiné místo a zažít nové dobrodružství. Po horském resortu jsem se rozhodla pro změnu a přesunula jsem se ze západu na východ, do hlavního města Ottawy. To už je však jiný příběh.

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...