Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Z Budějovic na Hlubokou lodí. Už od června

Státní zámek Hluboká nad Vltavou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zámek Hluboká nad Vltavou. | foto: Lidové noviny

Po nově splavněném úseku Vltavy mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou nad Vltavou začnou od 11. června jezdit lodě. Všechny stavby na devítikilometrovém úseku jsou už hotové, na příští týden jsou naplánovány poslední kolaudace, řekl mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.

Jez, přístaviště, marina i plavební komora v Českém Vrbném jsou ve zkušebním provozu. Nejnáročnější byla podle Straky stavba plavební komory v Českém Vrbném. Šlo o technicky náročné dílo překonávající sedmimetrový výškový rozdíl hladin.

Horní vrata jsou klapková, aby se v případě povodní mohla voda převádět i přes komoru. "Tím v podstatě vznikne další jezové pole a možnost převést korytem řeky více vody, čímž se zmenší následky případných povodní," uvedl Straka.

Při stavbě byl využit modelový výzkum Fakulty stavební Českého

Slavnostní otevření

Vodní cesta bude slavnostně otevřena 11. června ve 12:00 v přístavu České Vrbné a přilehlých areálech Povodí Vltavy a vodáckého kanálu pod názvem Vltava Open 2011. Návštěvníci si budou moci prohlédnout všechny stavby nebo jeden z modelů ČVUT.

vysokého učení technického. Díky němu bylo možno ještě před započetím stavby detailně prozkoumat její budoucí vliv na vodní cestu, a vyhnout se tak případným problémům při její realizaci i v následném provozu.

Výletní loď pro 90 lidí
Pravidelnou lodní dopravu bude v úseku České Budějovice Hluboká nad Vltavou zajišťovat Českobritská plavební společnost. Má velkou výletní loď, kam se vejde okolo 90 lidí a dvě menší s kapacitou 20 a 30 lidí.

Vltavská vodní cesta je rozdělena do tří úseků. První je mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou, má téměř devět kilometrů a bude zprovozněn jako první. Stavby na úseku stály kolem 740 milionů korun bez daně. Akce je spolufinancována Evropskou unií, která stavbu podpoří 629 miliony korun.

Další úseky jsou Hluboká nad Vltavou - vodní dílo Hněvkovice a Hněvkovice - Týn nad Vltavou, které budou dokončeny zhruba v květnu 2013. Vedle zvýšení turistického ruchu má vltavská cesta i protipovodňový význam. Prohloubeno, rozšířeno a vyčištěno bude 33 kilometrů řeky Vltavy. S budováním vltavské cesty se začalo v roce 2008.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...