Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za byrokraty do Bruselu

Grand Place v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grand Place v Bruselu. | foto: Profimedia.cz

Z Česka do Bruselu míří několikrát ročně mnoho úředníků a lobbistů. Ať už se chystáte do hlavního města Belgie pracovně, nebo jako turista, máte na výběr z několika druhů dopravních prostředků.

Vzhledem k téměř tisíci kilometrové vzdálenosti mezi Českou republikou a Belgií nejrychlejší spojení obou států nabízí letecká doprava. Pokud poletíte bez přestupu, trvá cesta z ruzyňského na bruselské letiště zhruba hodinu a třicet minut. Přímo spojují obě města tři společnosti: České aerolinie, Brussels Airlines a SkyEurope. První dvě jmenované společnosti létají ve všední dny třikrát denně. Se třetí z nich se do Bruselu dostanete pouze jednou denně.

Za kolik se dostanete z ČR do Bruselu
Letecky
* Prahu a Brusel spojují přímo lety tří společností.
* ČSA: Z Prahy v pondělí až pátek 3x denně - v 07.00, 15.15, 17.15. V sobotu v 07.00 a 17.15, v neděli v 07.00. Zpět v pondělí až pátek 3x denně - v 09.10, 17.35, 19.30. V sobotu v 09.10, v neděli v 09.10 a 19.30. Cena zpáteční letenky od 4800 Kč.

* Brussels Airlines: Ve všední dny 3x denně. Cena zpáteční letenky od 3500 Kč.

* SkyEurope: od 28. 9. denně, do 26. 9. denně kromě úterý a soboty odlet PRG 15.00, přílet BRU 16.30, zpět ve stejné dny odlet BRU 17.00 přílet PRG 18.30. Cena zpáteční letenky od 2600 Kč.

Automobilem
* z Prahy: vzdálenost 927 km, doba jízdy přibližně 8,5 hodiny; cena zpáteční cesty cca 4200 Kč.
* z Brna: vzdálenost 1122 km, doba jízdy přibližně 10 hodin; cena zpáteční cesty cca 5100 Kč.

Autobusem
* Bohemian Lines: cesta tam odjezdy z Prahy ve středu, pátek, neděli v 18.45, příjezd do Bruselu další den v 06.15; cesta zpět odjezdy z Bruselu v úterý, pátek a neděli v 19.00, příjezd do Prahy další den v 06.30; cena jednosměrné jízdenky 890 až 2000 Kč, zpáteční 1780 Kč až 3000 Kč.

* Eurolines: cesta tam odjezdy z Prahy denně kromě pondělí a čtvrtka ve 22.00, příjezd do Bruselu další den v 11.30; cesta zpět odjezdy z Bruselu denně kromě středy a soboty v 16.30, příjezd do Prahy další den v 06.15; cena jednosměrné jízdenky 990 až 1950 Kč, zpáteční 2000 Kč až 3150 Kč.

* Student Agency: cesta tam odjezdy z Prahy v úterý, pátek, neděli v 17.30, příjezd do Bruselu další den v 05.30; cesta zpět odjezdy z Bruselu ve středu, čtvrtek a pátek v 18.00, příjezd do Prahy další den v 06.00; cena jednosměrné jízdenky 950 až 1950 Kč, zpáteční 1700 Kč až 2950 Kč. Ceny byly platné k 15. 9. 2008

Zpáteční letenky se dají pořídit od 2600 Kč. Pokud jsou nakoupeny v dostatečném předstihu, vycházejí nejlevněji letenky SkyEurope. Nezapomeňte však, že společností inzerované ceny nezahrnují poplatky za platbu, přepravu odbaveného zavazadla, palubní servis a další služby. Vzhledem k těmto omezením a k menší četnosti letů může být v konečném důsledku výhodnější využít na první pohled dražšího dopravce.

Do centra za 15 minut
Všechny tři aerolinky využívají letiště Bruxelles National, které leží asi 5 kilometrů severovýchodně od města. Do centra se můžete mezi pátou hodinou ranní a půlnocí dostat pohodlně vlakem, který jezdí v čtvrthodinových intervalech. Cesta na nejbližší severní nádraží trvá 10 až 15 minut a jízdenka stojí přibližně tři eura. Zhruba za stejnou cenu se můžete do města dostat i autobusem, s výhodou toho, že jízdenku budete moci využít po dobu její zbývající platnosti ještě na případných přípojích. Nejrychleji se do města dostanete tak, že nejdříve zkontrolujete odjezd nejbližšího vlakového spoje a až poté se půjdete podívat na stanoviště autobusu. Taxíkem se do centra dostanete za 25 až 35 eur, nižší cenu dosáhnete objednáním v předstihu.

Do Bruselu a zpět se z Česka dá také dostat autobusem. Společnosti Bohemian Lines, Eurolines a Student Agency vyjíždějí z Brna a do Belgie směřují přes Prahu a Plzeň. Doba jízdy z Prahy do Bruselu je v závislosti na dopravci mezi dvanácti a čtrnácti hodinami. Odjezdy v obou směrech jsou vždy stanoveny v podvečer, aby větší část cesty proběhla přes noc. Pokud jsou zakoupeny s dostatečným předstihem, zpravidla více než měsíc před odjezdem, dají se jednosměrné jízdenky pořídit za méně než tisíc korun. V případě pozdějšího nákupu je cena přibližně dvojnásobná.

Zpáteční jízdenky se prodávají za podobných podmínek jako jednosměrné, přičemž platí, že jejich celková cena je o něco nižší než dvojnásobek ceny jednosměrné jízdenky. Nejlepších cen lze proto dosáhnout u včas zakoupených jízdenek na pevné datum.

Ve skupině nejlevněji autem
Hodláte-li cestovat ve skupině, může být ekonomicky zajímavá také cesta vlastním automobilem. Prakticky celá trasa vede po dálnici. Českou republiku optimálně opustíte v Rozvadově a pokračujete přes Norimberk, Frankfurt a Kolín do Belgie. Cesta z Prahy trvá méně než devět hodin. Mimo naše území není nutné platit žádné mýtné ani dálniční poplatky, výdaje na pohonné hmoty jsou přibližně dva tisíce korun jednosměrně.

Naopak, cenově ne příliš výhodná je cesta vlakem. Plnocenné zpáteční jízdné mezi Prahou a Bruselem činí přes sedm tisíc korun. Po použití slevy Rail Plus, cena poklesne na pět a půl tisíce korun. Mezi Českem a Bruselem není přímé vlakové spojení, proto lze nižší ceny dosáhnout, jen pokud se cestujícímu podaří propojit několik akčních nabídek. Rozumnou volbou je síťová jízdenka InterRail Global. Pro cestu do Belgie může být výhodná verze umožňující procestovat libovolných pět dní během desetidenní platnosti jízdenky. Její cena je přibližně šest tisíc korun.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...