Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za neúčast u voleb můžete v Austrálii dostat pokutu, říká Čech

Aleš Skřivánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aleš Skřivánek | foto: Archiv Aleše Skřivánka

Aleš Skřivánek se do Austrálie přestěhoval před dvaceti lety kvůli studiu angličtiny. Poté se vrátil domů, v Česku ale potkal Australanku, do které se zamiloval a odstěhoval se kvůli ní natrvalo. Server Lidovky. cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poprvé jsem přiletěl do Sydney v roce 1993. Na letišti nás čekali kamarádi a hned nás vzali do města - oslavit konec roku. Živě si pamatuji, že jsem byl uchvácen mrakodrapy v centru města. Je zajímavé, že to muselo být jen omámení, neboť mě centrum města už nikdy neuchvátilo. Nic už mi nepřišlo tak vysoké ani úžasné. Také jsem měl obrovský problém si zvyknout na vysoké teploty a vlhkost vzduchu. On teplotní rozdíl byl asi 40 stupňů. 

Lidovky.cz:  S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Snad jedině, když řeknu, že Češi jedí na Vánoce kapra. Kapr je tu trochu „plevel“. Je považována za podřadnou a nikdo ji tu nejí. 

Více se seriálu Češi v cizině najdete ZDE

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
To už asi ne, narodily se mi tu dvě děti a tím pádem jsem tady prostě už napořád. Teď by to pro mě byl skoro stejný kulturní šok, jako když jsem se přestěhoval sem. 

Lidovky.cz:  Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?

Když budu upřímný, tak mi česká kuchyně nechybí. Moje tchýně vaří vynikající guláš a já si zvykl na tu obrovskou gastronomickou různorodost, která tu je. Spíš jsem se naučil ocenit dobrý steak či indickou kuchyni. Na Vánoce dělám bramborový salát a ten lidem chutná. Zkoušel jsem udělat i bramborák, ale nedopadlo to dobře. 

Lidovky.cz:  Máte děti? Učíte je česky?
Mám sedmiletou dceru a pětiletého syna. Samozřejmě, že jsem měl velké plány, jak je naučím česky. Do doby něž se naučily mluvit jsem na ně česky mluvil téměř neustále. Bohužel začaly mluvit anglicky a pak už to bylo dost náročné. A já nemám dost vůle. Doma mluvíme anglicky a moje děti česky umí jen pár slov. 

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Praha je velmi známá. Často slyším lidi, jak říkají, že tam buď byli, nebo se tam chystají. 

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sleduji, byly tu federální volby o měsíc dřív než v Česku. Tady je volební účast povinná a za neúčast můžete dostat pokutu. Politická kultura je tu možná o něco lepší než v Česku, ale také tu máme skandály. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...