Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za týden kapitánem

Pro jachting je ideálním místem právě Chorvatsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro jachting je ideálním místem právě Chorvatsko. | foto: ČTK

PRAHA Chcete-li se naučit plachtit, nebo vás jen láká vyrazit si s kamarády na výlet, můžete si rezervovat loď i s kapitánem. Po absolvování týdenního kurzu můžete dokonce získat i kapitánskou licenci. Zjistili jsme za vás odpovědi na několik otázek, které vás mohou v této souvislosti zajímat.

LN  Na jak dlouhou dobu je možné si pronajmout loď?

Lodě se během hlavní sezony pronajímají jen v rámci týdenního cyklu od soboty do soboty. V případě kratších pronájmů bývá zpravidla naúčtován celý týden. Ve stejném intervalu jsou proto nabízeny i zájezdy a výcvikové kurzy.

LN V případě, že si chci v Chorvatsku pronajmout loď, budu potřebovat nějaké povolení?

V případě pronájmu lodě musí být někdo z posádky majitelem kapitánského průkazu a mít licenci pro obsluhu radiostanice. Je vhodné si předem ověřit u pronajímatele lodi, zda bude vaši licenci akceptovat. Nevlastníte-li uvedené průkazy, můžete si kapitána (skippera) snadno najmout. Počítejte s náklady okolo 120 eur na den plavby.

LN Jak si mohu loď rezervovat?

Loď si lze rezervovat předem na internetu. Pokud si plavidlo nebudete chtít vybírat sami, můžete se obrátit přímo na některé zprostředkovatele, kteří vám s výběrem poradí. Pronájem lodi lze obvykle zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem. Sportovní jachta pro šest až osm osob se v hlavní sezoně půjčuje přibližně za 2000 eur na týden. Při plném obsazení lodi lze plavbu pořídit v ceně přibližně 10 tisíc korun na jednoho člena posádky. Do této částky se vejde pronájem lodi, doprava auty, jídlo i několik dní placeného kotvení.

LN Jakou loď si mám pronajmout?

Zpravidla si lze vybírat mezi plachetnicí, katamaránem a motorovou lodí. Katamarán je proti plachetnici stabilnější a garantuje rychlou jízdu. Je skvělou volbou pro ty, kteří nemají s plachtěním žádné zkušenosti nebo se na lodi necítí úplně jistě. Má dvojitý trup, který mu zajišťuje vysokou stabilitu. Katamarány se nenakloní o více než pět stupňů. Motorová loď je určena spíše pro milovníky vysokých rychlostí. Obecně platí, čím je loď delší, je také rychlejší. 

LN Kde spí skipper?

Skipper většinou spí v salonu. Přesto je doporučováno si pronajmout větší loď, aby i on měl svoji kajutu. Protože je celý den zodpovědný za řízení lodi a bezpečnost posádky, měl by mít možnost si v klidu odpočinout. Nehledě na to, že posádka tak má větší komfort a salon volný pro posezení. Každá loď má také předepsaný maximální počet lidí na palubě, který nesmí být v žádném případě překročen.

LN Jak mohu získat oprávnění k řízení jachty?

Nejsnazší je k tomu využít jeden z týdenních jachtařských kurzů. Kromě toho, že jsou zajímavým zážitkem, naučíte se na nich základy řízení plachetnice. Jejich cena se pohybuje kolem 12 000 korun bez nákladů na dopravu do Chorvatska a stravování. Na lodích zpravidla platí pravidlo, že posádka stravuje na své náklady kapitána. Poplatek za zkoušky a vystavení kapitánského průkazu se pohybuje okolo 900 kun.

LN Jaký druh kapitánského průkazu lze získat?

Zkoušky se skládají před komisí jmenovanou chorvatským ministerstvem. Proto je vystavený průkaz, jehož součástí je také licence pro obsluhu radiostanice, platný jen v teritoriálních vodách Chorvatska. Pokud budete chtít samostatně plachtit i jinde, je vhodnější si pro tyto účely pořídit českou námořní licenci, kterou vydává Námořní úřad ČR. Nezapomeňte se proto u pořadatele kurzu informovat, zda budete po jeho absolvování oprávněni skládat zkoušky v Česku bez nutnosti dalšího výcviku.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....