27. června 2008 9:50 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Za týden kapitánem

Pro jachting je ideálním místem právě Chorvatsko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pro jachting je ideálním místem právě Chorvatsko. | foto: ČTK

PRAHA Chcete-li se naučit plachtit, nebo vás jen láká vyrazit si s kamarády na výlet, můžete si rezervovat loď i s kapitánem. Po absolvování týdenního kurzu můžete dokonce získat i kapitánskou licenci. Zjistili jsme za vás odpovědi na několik otázek, které vás mohou v této souvislosti zajímat.

LN  Na jak dlouhou dobu je možné si pronajmout loď?

Lodě se během hlavní sezony pronajímají jen v rámci týdenního cyklu od soboty do soboty. V případě kratších pronájmů bývá zpravidla naúčtován celý týden. Ve stejném intervalu jsou proto nabízeny i zájezdy a výcvikové kurzy.

LN V případě, že si chci v Chorvatsku pronajmout loď, budu potřebovat nějaké povolení?

V případě pronájmu lodě musí být někdo z posádky majitelem kapitánského průkazu a mít licenci pro obsluhu radiostanice. Je vhodné si předem ověřit u pronajímatele lodi, zda bude vaši licenci akceptovat. Nevlastníte-li uvedené průkazy, můžete si kapitána (skippera) snadno najmout. Počítejte s náklady okolo 120 eur na den plavby.

LN Jak si mohu loď rezervovat?

Loď si lze rezervovat předem na internetu. Pokud si plavidlo nebudete chtít vybírat sami, můžete se obrátit přímo na některé zprostředkovatele, kteří vám s výběrem poradí. Pronájem lodi lze obvykle zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem. Sportovní jachta pro šest až osm osob se v hlavní sezoně půjčuje přibližně za 2000 eur na týden. Při plném obsazení lodi lze plavbu pořídit v ceně přibližně 10 tisíc korun na jednoho člena posádky. Do této částky se vejde pronájem lodi, doprava auty, jídlo i několik dní placeného kotvení.

LN Jakou loď si mám pronajmout?

Zpravidla si lze vybírat mezi plachetnicí, katamaránem a motorovou lodí. Katamarán je proti plachetnici stabilnější a garantuje rychlou jízdu. Je skvělou volbou pro ty, kteří nemají s plachtěním žádné zkušenosti nebo se na lodi necítí úplně jistě. Má dvojitý trup, který mu zajišťuje vysokou stabilitu. Katamarány se nenakloní o více než pět stupňů. Motorová loď je určena spíše pro milovníky vysokých rychlostí. Obecně platí, čím je loď delší, je také rychlejší. 

LN Kde spí skipper?

Skipper většinou spí v salonu. Přesto je doporučováno si pronajmout větší loď, aby i on měl svoji kajutu. Protože je celý den zodpovědný za řízení lodi a bezpečnost posádky, měl by mít možnost si v klidu odpočinout. Nehledě na to, že posádka tak má větší komfort a salon volný pro posezení. Každá loď má také předepsaný maximální počet lidí na palubě, který nesmí být v žádném případě překročen.

LN Jak mohu získat oprávnění k řízení jachty?

Nejsnazší je k tomu využít jeden z týdenních jachtařských kurzů. Kromě toho, že jsou zajímavým zážitkem, naučíte se na nich základy řízení plachetnice. Jejich cena se pohybuje kolem 12 000 korun bez nákladů na dopravu do Chorvatska a stravování. Na lodích zpravidla platí pravidlo, že posádka stravuje na své náklady kapitána. Poplatek za zkoušky a vystavení kapitánského průkazu se pohybuje okolo 900 kun.

LN Jaký druh kapitánského průkazu lze získat?

Zkoušky se skládají před komisí jmenovanou chorvatským ministerstvem. Proto je vystavený průkaz, jehož součástí je také licence pro obsluhu radiostanice, platný jen v teritoriálních vodách Chorvatska. Pokud budete chtít samostatně plachtit i jinde, je vhodnější si pro tyto účely pořídit českou námořní licenci, kterou vydává Námořní úřad ČR. Nezapomeňte se proto u pořadatele kurzu informovat, zda budete po jeho absolvování oprávněni skládat zkoušky v Česku bez nutnosti dalšího výcviku.
, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY – RŮZNÉ POZICE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč