Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zabíjela povodeň, ne zvířata, líčí ošetřovatel pražské zoo z místa tbiliské katastrofy

Gruzínec se snaží hrochovi vysvětlit, že v ulicích nemá co dělat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gruzínec se snaží hrochovi vysvětlit, že v ulicích nemá co dělat. | foto: Reuters

PRAHA/TBILISI Silný déšť a následné záplavy, které v noci na neděli postihly gruzínskou metropoli Tbilisi, si vyžádaly nejméně 16 lidských životů a mnoho mrtvých zvířat ve zdejší zoo. „Přežila ta zvířata, která měla otevřené výběhy či voliéry. Když porovnám situaci na místě s tím, co vytváří světová média, je to takřka neporovnatelné. Zjistíte, že zvířata neběhala po městě, maximálně se jednalo o pár vlků,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz kurátor Petr Velenský z pražské zoo, která na místo poslala záchranný tým.

Lidovky.cz: Můžete popsat aktuální situaci v Tbilisi dva dny po ničivé povodni (rozhovor vznikl v úterý dopoledne, pozn. red.)?
Když přijedete do Tbilisi, tak vůbec nepoznáte, že se něco stalo. Jediným signálem, že něco není v pořádku, je zhoršená dopravní situace. Blesková povodeň zaplavila jednu poměrně úzkou soutěsku ve městě. Tbilisi totiž leží roztaženo do jednoho širšího údolí a do výběžků okolních údolí. Jedno z těchto údolí bylo zaplaveno až do výše deseti metrů. Na jedné straně údolí je zoologická zahrada, která byla ze dvou třetin zničená. Na druhé straně toho údolíčka je důležitá komunikace, která je také zničená. V neposlední řadě povodně zasáhly důležitý dopravní uzel na Náměstí hrdinů. Takže to velice ovlivnilo dopravní situaci ve městě. 

Lidovky.cz: Jak jsou na tom momentálně zvířata, podařilo se je všechna odchytit? 
Pohřešují se dva tygři a jeden medvěd, ale místní si myslí, že je zavalily sutiny. Velmi intenzivně se aktuálně pracuje na vyproštění spadlých a zatopených klecí a výběhů, aby bylo možné spočítat všechna zvířata, která zahynula. Budou to většinou ta, která měla výběhy v blízkosti řeky. Naopak přežila zvířata, která měla otevřené výběhy či voliéry - část z nich byla dovezena zpět do zoo, ale bohužel, některá musela být zastřelena. Když porovnám situaci na místě s tím, co vytváří světová média, je to takřka neporovnatelné. Zjistíte, že zvířata neběhala po městě, maximálně pár vlků. Jinak byla dopadena buď na území zoologické zahrady, nebo v její blízkosti. Takže fotografie, které jsme viděli - jako medvěd sedící na vzduchotechnice -, byla přímo ze zoo. Stejně tak hroch, který byl uspán u důležitého komunikačního uzlu na Náměstí hrdinů, těsně vedle zoologické zahrady. Čili k nějakému ohrožení města vlastně nedošlo.

Lidovky.cz: Starosta Tbilisi v neděli vyzval občany, aby nevycházeli, dokud nebudou zvířata pochytána. Podle vašich slov to vypadá, že situace nebyla tak vážná... 
To netvrdím, máme tu zraněné i mrtvé lidi. Uhynulo mnoho zvířat. Kolega kurátor mi vyprávěl, že sám ředitel zoo, který šel v neděli v noci zkontrolovat úroveň vody, zůstal odříznutý povodní a museli ho evakuovat. Někteří z jeho kolegů jsou mrtví. Ale mohla za to povodeň, nezabila je zvířata. Zprávy výrazně přeháněly.

Lidovky.cz: Do Tbilisi jste vyrazili v pondělí večer, jaké úkoly čekají váš tým?
Například kolega, jehož specializací jsou ptáci, čistí právě teď tučňáky, kteří byli kontaminováni olejovou skvrnou. Takže zde probíhá odolejování tučňáků tak, jak je známe z přímořských oblastí. Zbytek týmu se snaží dostat k mrtvým zvířatům. Živých zvířat je v podstatě pár a je o ně postaráno, takže to nejdůležitější je splněno. Úkol dne je sanovat zoo od mrtvých zvířat a udělat přesný součet. 

Záchranáři se snaží odvést obyvatele Tbilisi do bezpečí
Záplavy zanechaly na Tbilisi značné škody.

Lidovky.cz: Jsou povodně v tbiliské a pražské zoo srovnatelné? 
Tady jsou dva základní rozdíly. První je, že pražská zoo měla velké části, kam se voda vůbec nedostala, takže bylo možné je použít jako základnu k evakuaci zvířat. Zdejší zoo je celá v údolí a je malá, má jen devět hektarů. Její pozice je tedy sama o sobě diskutabilní. A teď je vlastně celá poničená tak, že se zcela vážně mluví o tom, že by byla obnovena někde jinde - na výše položeném místě. To je první rozdíl. Ten druhý je, že tato povodeň měla jiný charakter. Není to povodeň velké řeky, která pomalu stoupá a nese sebou bahno. Zde šlo o dravou vodu, která sebou přinášela kamení a kmeny. Trvalo to pět hodin a voda okamžitě ničila. Proto došlo k takové katastrofě. 

Lidovky.cz: Jak dlouho plánujete na místě zůstat a pomáhat kolegů z tbiliské zoo? 
Máme v plánu odletět v neděli, tedy pomáhat kolegům pět dní. Přiletěli jsme v úterý ve čtyři hodiny místního času a v deset hodin jsme již byli v zoologické zahradě a zapojili se do práce. V neděli v časných ranních hodinách plánujeme odlet.

Zoologická zahrada přišla o polovinu zvířat

Víkendová povodeň v gruzínské metropoli Tbilisi si vyžádala nejméně 16 obětí na životech, sedm osob je ale ještě nezvěstných. Zatím poslední nalezenou obětí je žena, jejíž tělo se našlo v parku v centru města. Mezi mrtvými je i jeden záchranář, objevený rovněž v parku nedaleko zoologické zahrady. Pracovníci tbiliské zoo už oznámili, že všechny postrádané kočkovité šelmy, jichž se bálo obyvatelstvo, už byly až na jednoho jaguára nalezeny mrtvé

Mluvčí zoologické zahrady oznámila, že všech osm lvů, sedm tygrů a nejméně dva ze tří jaguárů jsou mrtví. Sdělila rovněž, že příval vody přežili jen dva ze 14 medvědů, jež zahrada vlastnila. O život podle ní přišlo i devět ze 17 tučňáků.  Zahrada odhaduje, že zahynula více než polovina zvířat. Veřejnost rozhořčilo, že zastřelen byl i miláček návštěvníků, mladá bílá lvice jménem Šumbu.

Podle experta se zdá, že většina zvířat zahynula v klecích - a ta, která z klecí či výběhů utekla, byla zastřelena nebo uspána v bezprostřední blízkosti zoo. Na vlastní oči viděl uprchlého a polapeného krokodýla, který na záběrech kolujících po internetu vypadal velice nebezpečně, ačkoliv ve skutečnosti je neškodné velikosti.

                                                                                             Zdroj: ČTK

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
KVALIFIKOVANÝ PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz