20. září 2009 15:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Začal Oktoberfest, tuplák stojí přes dvě stovky

Bavorsko hostí 176. pivních slavností Oktoberfest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bavorsko hostí 176. pivních slavností Oktoberfest. | foto: AFP

MNICHOV Mázy piva si od soboty po dva týdny budou prolévat hrdla Bavoři i turisté z celého světa. Areál mnichovské Tereziánské louky se stal včera dvěma údery palicí dějištěm už 176. ročníku největší lidové pivní slavnosti na světě - Oktoberfestu. První sud Oktoberfestu narazil včera mnichovský starosta Christian Ude a první litrový tuplák podal bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi.

V zábavním areálu Tereziánské louky v bavorské metropoli začal v sobotu už 176. ročník údajně největší lidové slavnosti na světě. Bavorské pivo poteče ve 14 velkokapacitních montovaných "stanech" proudem až do 4. října.

Za máz zlatavého moku zaplatí návštěvníci v průměru 8,44 eura (zhruba 212 korun), což je znovu o 30 centů víc než loni.

Zahajovací ceremonie se po průvodu hostinských konala jako každý rok ve stanu Schottenhamel s kapacitou 9500 míst. Pár sekund po 12:00 mohl Ude zvolat "O'zapft is" (je naraženo), načež se ze sudu začal řinout pěnivý mok tradiční mnichovské značky Spaten. První litrové tupláky natočil Ude bavorskému premiérovi Horstu Seehoferovi a jeho ženě, která přišla v tradičním bavorském kroji dirndlu.

Sociální demokrat Ude se dnes ukázal jako rutinér. První sud Oktoberfestu předtím narážel už šestnáctkrát, ale na dvě rány se mu podařilo čep prorazit jen v letech 2005 a 2007.

Seehofer si privilegium prvního konzumenta užil poprvé, neboť ve funkci šéfa bavorské vlády vystřídal Günthera Becksteina teprve loni na podzim, uprostřed krize Křesťanskosociální unie (CDU). "Užívám si toho, že tu mohu každý rok přivítat nového ministerského předsedu," rýpl si dnes Ude do politických soupeřů.

Organizátoři Oktoberfestu očekávají, že chuť piva, vůně rožněného masa a pouťové atrakce letos do Mnichova přilákají stejně jako loni nejméně šest milionů návštěvníků z Německa a celého světa. Slavnosti jsou i přehlídkou bavorských krojů. Správný Bavor na ně nevyrazí bez kožených kalhot s padacím mostem, zatímco pro ženy a dívky je téměř povinným úborem dirndl s jeho hlubokým výstřihem.

Návštěvnický rekord zaznamenal Oktoberfest v roce 1985, kdy se slavností zúčastnilo 7,1 milionu lidí. Rekordní množství 6,9 milionu litrů "tekutého chleba" vypilo 6,2 milionu návštěvníků v roce 2007.

Oktoberfest má původ ve svatební slavnosti z října roku 1810, kdy se bavorský korunní princ Ludvík ženil s princeznou Terezou Saskou-Hildburghausenskou. Tehdy Oktoberfest začal 12. října a skončil 17. října. Po několika letech se kvůli počasí přesunulo zahájení festivalu na září, ale název Oktoberfest, tedy říjnové slavnosti, už zůstal.

ČTK, Lidovky.cz

Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog
Záchvaty smíchu na koze: Hlášky, kterými nás zaskočil gynekolog

Odcházely jste z ordinace někdy rudé studem nebo smíchy? Pak jste tutově šly z gyndy! Možná že kvůli svému neotřelému povolání získali specifický humor a nadhled... možná jsme jen přecitlivělé, protože vtipné hlášky se na „koze“ vydýchávají hůř než třeba u ortopeda.

Najdete na Lidovky.cz