19. září 2008 15:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Začíná pivní Octoberfest

Octoberfest - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Octoberfest - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Milovníci piva zbystřete. Zítra začíná v Mnichově největší a nejznámější pivní festival na světě Oktoberfest. Každoročně ho navštíví i mnoho českých turistů. Největší pivní festival na světě potvrvá od soboty 20.září do 5.října a bude jubilejním již 175. v historii.

Jednolitrová sklenice piva bude letos stát na Oktoberfestu od 7,80 EUR ( 190 Kč ) do 8,30 EUR ( 200 Kč), záleží na tom, v jakém stanu návštěvník pivo koupí.

Největší pivní festival Octoberfest.Oktoberfest bude letos otevřen denně. Pivo si můžete objednat v pracovní dny 10 - 22:30, v sobotu a v neděli  9 - 22:30. Stany zavírají každý den v 23:30. Jediné dva stany Käfer Wiesn-Schänke a Weinzelt budou otevřeny až do 1:00 po půlnoci, pivo se však čepuje pouze do 0:15 h. Děti do 6 let musí opustit stany do 20h večer, přestože jsou v doprovodu rodičů.

"V případě, že chcete mít jistotu, že najdete volné místo k sezení, doporučujeme, aby si návštěvníci rezervovali místo ve vybraném stanu telefonicky, faxem či mailem," radí Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří.

Místo ve velkém stanu si můžete objednat na interntové adrese http://www.oktoberfest.de/de/03/. V případě, že chcete posedět ve středních a malých stanech, proveďte rezervaci zde: na http://www.oktoberfest.de/de/04/ Stačí kliknout na vybraný stan a hned se zobrazí potřebné kontaktní údaje.

Parkování je problém
"Z důvodu obrovského množství návštěvníků zásadně nedoporučujeme, aby se čeští návštěvníci snažili dostat až na místo Oktoberfestu autem, parkování totiž není téměř vůbec možné," dodává Okamura.

Zaparkovat můžete opodál a následně použít například městskou dopravu. Podrobnosti jsou ZDE.

Zajímavostí je název Oktoberfest, tedy říjnový festival. A proč se festival jmenuje právě takto, když začíná v zaří? Název Oktoberfest totiž pochází  z roku 1810 z doby prvního Oktoberfestu, který byl pořádán na počest sňatku bavorského korunního prince Ludvíka a princezny Therese von Sachsen-Hildburghausen. Tehdy Oktoberfest začínal 12.října a končil 17.října koňským dostihem. Až po několika letech se z důvodu teplejšího večerního počasí přesunulo zahájení festivalu na září, ale název Oktoberfest již zůstal.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...