Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Žádní bezdomovci a menší daně. To je Nový Zéland, říká Čech

Martin Moravec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Moravec | foto: Archiv

Martin Moravec se přestěhoval na Nový Zéland s přítelkyní. Sám říká, že to bylo především proto, aby zažil dobrodružství. „Problém jsem měl jen s letištní kontrolou, akceptací pracovního víza a diskriminací ohledně věku a původu,“ říká. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Češi v cizině.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
První dny po přistěhování? Po dvou denním letu si pamatuji jen karanténu na letišti, noční cestu z letiště s výhledem na fialově nasvícenou Sky Tower v Aucklandu, administrativu, stovky mailů s poptávkou práce a ubytování, a do toho skvělou česko-zélandskou dvojici a jejich čtyři nezadržitelné děti a spoustu Číňanů.

Kdo je Martin Moravec?

Martin Moravec studoval na Západočeské univerzitě v Plzni se studijními pobyty ve Velké Británii a Vietnamu. Opustil rodnou hroudu a dvě zaměstnání a s přítelkyní se vydal za novým dobrodružstvím na Nový Zéland.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Zatím jen s letištní kontrolou, akceptací pracovního víza a diskriminací ohledně věku a původu. Většina kulturních zvyků je více či méně přejata z Velké Británie. U původních Maorů je nezvyklé, že v Čechách nejíme lidi. A že chodíme často do hospody.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Samozřejmě. Čím více cestuji po světě, tím více zjišťuji, že ono otřepané „všude dobře, doma nejlíp“ je stále platné.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Co tu Čechům chybí všeobecně je tvaroh a některé druhy mouky. Přesto z té místní lze udělat chutné bramboráky a palačinky - když jsem je nabídl svým čínským spolubydlícím, netušil jsem, jak rychle se dají mazat a jíst hůlkami.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Nemáme, ale má česká přítelkyně se stará o čtyři „čechokiwáky“ také právě proto, aby nezapomněli rodný jazyk své matky.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Is it in Europe? Praha, hard working nice people, Czechoslovakia, a minulý čtvrtek zmínil jeden pán Klínovec - byl na něm lyžovat před dvaceti lety. 

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Z prvních dvouměsíčních dojmů: je tu méně byrokracie (po letištní kontrole příjemné zjištění), lidé se starají o sebe (stát se stará o to, aby fungoval), snáze se zde podniká (Číňané jsou zde ale tvrdá konkurence), platíme nižší daně (ale za návštěvu zubaře třeba 1000korun), nepotkáte zde bezdomovce (každý dělá, že něco dělá), porodnost stoupá (nechápeme, jak je mohou při průměrném platu uživit), na důchod se lidé těší (ne náhodou jsou v naší luxusní kavárně na pláži nejčastějšími návštěvníky rentiéři). A pokusím se zjistit, jaká je zde finanční gramotnost. Politiku jako takovou zatím nemám čas sledovat, ale z předvolebních kampaní usuzuji, že je tu korektnější a umírněnější politická situace. Na druhou stranu srovnávám: vydělávám, platím, bavím se s domorodci a zjišťuji, že se u nás máme pořád ještě dobře.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...