Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Žádný spěch a stres: vítejte na ostrově Malta

Valletta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valletta | foto: Lucie Semanská

Strategická poloha Malty, která se nachází ve středozemním moři mezi Evropou a Afrikou, se podepsala na její historii. Své stopy tu zanechali Féničané, Řekové, Kartaginci, Římané, Normané a v neposlední řadě Britové, kteří ostrov spravovali až do roku 1964. Právě různorodost těchto vlivů činí z Malty výjimečný ostrov, který tak neláká jen na průzračně modré moře, ale také na nespočet památek.

Předností ostrova je jistě fakt, že se zde domluvíte anglicky, byť většina nápisů se objevuje také v druhém oficiálním jazyce – maltštině. Řada návštěvníků proto spojuje dovolenou s jazykovým kurzem. Dopoledne povinnosti, odpoledne zábava. Malta je také vyhledávanou destinací pro milovníky potápění. Až na pár písečných pláží převažují pláže kamenité, které však zaručují čistou a průzračnou vodu. Pokud vás plavání omrzí, pak vězte, že nudit se na Maltě zejména v letních měsících rozhodně nebudete.

Téměř každý den se tu koná nějaká akce, ať už se jedná o festivaly vína, piva, koncerty, jazzový festival a v neposlední řadě tradiční festy. Festy jsou místní náboženské svátky. Každé městečko pořádá svou vlastní festu a vzájemně se předhání v jejich velkoleposti. Součástí oslav jsou ohňostroje, ve kterých jsou Malťané skuteční mistři. Aby však dokázali, že v jejich městě se slaví ve velkém už od rána, běžně můžete slyšet ohňostroj už v osm ráno. Pro jednu z nejvíce nábožensky založených zemí poněkud nekřesťanská hodina.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud si chcete dopřát trochu klidnější atmosféry, vydejte se do Valletty, hlavního města. Valletta žije hlavně přes den, nejvíce v dopoledních hodinách. V tento čas se tu koná trh, turisté obchází poctivě jednu památku za druhou, zatímco místní na sebe přes davy pokřikují či chvátají do práce. V odpoledních a večerních hodinách rušno ustává, resp. zůstává ve dvou hlavních ulicích Valletty - Republic Street a Merchants Street. Odbočíte-li z těchto dvou ulic nalevo či napravo, poznáte druhou tvář hlavního města, tu klidnou.

Tradiční destival na Maltě

Barevné balkóny, kostel na každém rohu, zapadlé obchůdky, úzké uličky. Tato procházka má své kouzlo především ve večerních hodinách. Nemusíte se bát, že zabloudíte, neboť Valletta prý byla prvním evropským městem, jehož ulice jsou pravidelně pravoúhlé. Nezapomeňte se dívat nahoru. Nečekají vás tu mrakodrapy, ale pohled stojí za to. Karmelitánský kostel, který je vidět na všech obrázcích Valletty (ten s velkou kopulí) je překvapivě schovaný ve městě tak, že se dá snadno minout. A ještě jedna zajímavost. Byť je rozloha hlavního města pouhých 55 hektarů, nachází se zde 320 památek, čímž se Valletta řadí k městům s největší koncentrací památek na světě.

Co k jídlu?

Charakteristickým znakem celého ostrova jsou barevné rybářské čluny, na které narazíte v každém přístavu, stejně tak jako na každém druhém pohledu. Za návštěvu stojí přístav Marsaxlokk, kde se koná rybí trh každý den, ten největší a turisty nejnavštěvovanější v neděli. Tím se dostáváme k maltské kuchyni. Kromě ryb je typické králičí maso, sladké deserty a maltský chléb, podobný tomu našemu. Malta má dokonce i svou vlastní „inovativní“ pizzu.

Maltská pizza má o dost silnější těsto, uprostřed díru a k italské pizze má hodně daleko. Ale určitě stojí za to jí zkusit. Blízkost k Itálii navozuje i název oblíbených a všudypřítomných pastizzerií. Bývají otevřené i pozdě v noci a nabízí od koláčů, pizzy, až po lasagne. Obecně je ale maltská kuchyně hodně mezinárodní, což je dáno pestrou skladbou obyvatel. Najdete tu arabskou i indickou restauraci, fish & chips, stejně tak jako turecké kebaby nebo obchody s ruským, švédským či africkým jídlem. A co se týče pití? Cisk! (čisk). Maltské pivo, které tu jednoznačně převažuje. Takže, stačí si jen vybrat. L-ikla t-ajba. Dobrou chuť.

Obyvatelé ostrova jsou milí a příjemní, a velmi často ochotní se s vámi zapovídat. Rozhovor vám může zkrátit čekání na autobus. V souvislosti s dopravou jedna praktická rada na závěr – na autobus nezapomeňte zamávat, jinak se může stát, že na zastávce budete čekat ještě dlouho.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia
TESTOVÁNÍ: Vyzkoušejte s námi 3 druhy bezlepkového pečiva Vitacelia

Připravili jsme si pro vás tři druhy bezlepkového pečiva (slané i sladké), o které se můžete přihlásit v novém testování. Od každého máme celých čtyřicet kusů.