Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Záhada drobné památky. Pokud objevíte v lese tento kámen, dejte nám vědět, prosí přeloučské muzeum

Křížový kámen na Přeloučsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Křížový kámen na Přeloučsku. | foto: KICMP

Existence přeloučského křížového kamene je dokázána jen nekvalitními fotografiemi z roku 2010. Městské muzeum vybízí lidi k pátrání.

Křížový kámen je zkrátka kámen s vyobrazením kříže či otesán do tvaru kříže. Historicky býval vztyčen na místech, kde se staly neštěstí či vraždy. Dle středověkého smírčího práva mohlo být totiž vytesání a vztyčení kamenného  kříže součástí trestu.

Tyto drobné památky jsou „záludné“ tím, že nebývají zaneseny v mapách a často se nacházejí na místech, kde by je nikdo nečekal, například hluboko v lesích. 

„Obracíme se na příznivce přeloučské historie s prosbou. Hledáme tzv. křížový kámen, který se má dle evidence nacházet na katastrálním území Přelouč,“ píše se ve facebookovém příspěvku. 

„Známe jen jeho (nepříliš kvalitní) fotografii asi z roku 2010 a víme, že tehdy byl v blíže neurčeném lese. Těch je ovšem na katastrálním území Přelouč poměrně dost. Pokud byste tento kámen někde při procházce náhodou objevili, prosíme o zprávu! Děkujeme za spolupráci,“ vybízí příspěvek k součinnosti.

Křížový kámen na Přeloučsku.

Hledaný křížový kámen na Přeloučsku.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.