1. července 2008 8:59 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zájem o Chorvatsko opadá

Dubrovník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubrovník. | foto: Lidové noviny

PRAHA Poptávka po zájezdech do Chorvatska je zatím mezi Čechy menší než loni touto dobou. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur za tím mohou být problémy s nevyjasněnými formuláři pro nezletilé osoby nebo kauza se zákazem dovozu některých potravin.

„Z našeho aktuálního průzkumu za první prázdninový víkend vyplývá, že jsou chorvatské apartmány a kempy vytížené méně než vloni v tomto období,“ tvrdí mluvčí asociace Tomio Okamura.

Velké množství zájezdů se cestovním kancelářím vůbec nepodařilo prodat. Lákají proto na širokou nabídku slev „na poslední chvíli“. Mírné ochlazení zájmu Čechů zřejmě kromě formalit způsobilo i zdražení. Kromě ubytování prý v letoviscích výrazně podražily i potraviny, například cukrovinky nebo ovoce.

Zájem není ani o last minute zájezdy
Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury zbylo cestovním kancelářím do nabídky „na poslední chvíli“ nebývalé množství zájezdů. Na ně nabízejí cestovní kanceláře slevy proto, aby snížily ztráty z již nasmlouvaného ubytování.
Kvůli zdražení ale Češi vyhledávají levnější chorvatské destinace. „Často volí menší a méně známá letoviska, která jsou tak levnější,“ ilustroval situaci Okamura.

Cestovní kanceláře v tuto chvíli odhadují, že celkový počet českých turistů, kteří se v letní sezoně vydají do Chorvatska, oproti loňskému roku vůbec nevzroste.

Mezi změny, které před letošní sezonou Chorvatsko zavedlo, patří nové doklady pro děti. Pokud necestují s rodiči, potřebují s sebou zvláštní formulář. Zákaz dovozu masných a mléčných výrobků nakonec Chorvatsko zrušilo, turista si jich s sebou může vzít jeden kilogram.
ač, čtk, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz