22. března 2011 16:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zájem o dovolenou v Egyptě a Tunisku klesá. Láká Španělsko

Dovolená (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem českých turistů o dovolenou v Egyptě a Tunisku, kterými otřásaly v lednu a únoru protivládní nepokoje, proti loňskému roku zřetelně poklesl. V případě Egypta meziročně klesly tržby z prodeje zájezdů o 57 procent a u Tuniska o 63.

Ve statistice jsou zahrnuty zájezdy na termíny během celé sezóny, které agentura prodala ve sledovaném období od letošního února do poloviny března. Naopak roste zájem o Chorvatsko, Bulharsko a Španělsko.

Špatný prodej zájezdů podle Komedové ještě zhorší současná situace v Libyi, která se zatím do statistik prodeje nestihla projevit. "Do Tuniska proudí z Libye uprchlíci, v Libyi právě probíhá válečný konflikt a proto je pochopitelné, že se lidé obávají o svou bezpečnost a z preventivních důvodů raději volí pro svoji dovolenou bezpečné evropské destinace," řekla marketingová ředitelka cestovní agentury Zájezdy.cz Kateřina Komedová.

Pokles v prodejích zájezdů do těchto zemí hlásí i největší cestovní agentura Invia. Podle Michala Tůmy, tiskového mluvčí Invia, je ale stále Egypt nejprodávanější leteckou dovolenkovou destinací. Z aktuálních statistik agentury vyplývá, že se podíl Egypta na celkových prodejích meziročně snížil z 18,5 procenta na 13 procent a Tunisko pokleslo ze tří a půl na dvě procenta.

Daleko pozitivněji se k situaci v severní Africe staví Michal Veber z Asociace cestovních kanceláří, podle kterého se v turistických letoviscích už vše vrací k normálnímu stavu. "Všechny turistické oblasti u Rudého moře fungují bez omezení. V současné době se konají i poznávací cesty do Luxoru nebo Káhiry, kde také pohyb turistů není omezen a to včetně možnosti návštěv pyramid nebo plaveb po Nilu," řekl Veber.

Egypt navštíví ročně 170 000 českých turistů, země je celkově sedmou nejpopulárnější českou zahraniční dovolenkovou destinací. V zimní sezoně nemá kvůli příznivým teplotním podmínkám a nízkým cenám srovnatelnou náhradu. Češi vyjíždějí ročně na zhruba 4,5 milionu zahraničních dovolených.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!