26. listopadu 2012 15:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Češi touží po exotické dovolené, zájem je vyšší něž loni

Dovolená - nepoužívat | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dovolená - nepoužívat | foto: Shutterstock

PRAHA Zájem o exotické zájezdy je letos zatím vyšší než loni, vyplývá z ankety mezi cestovními kancelářemi. Charterové lety z Prahy zamíří v letošní zimní sezoně do deseti exotických destinací, novinkou je Jamajka.

Nejpopulárnější exotickou destinací bude podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) v nadcházející sezoně tradičně Thajsko. Lidem se vrací chuť do cestování, uvedl Jan Osúch z CK Fischer.

"Ti, kdo si mohou dopřát exotickou dovolenou, navíc obecně šetří méně než lidé s výrazně nízkými příjmy. Častěji také nahrazují tradiční destinace, které již navštívili několikrát, právě exotickými," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Server Zájezdy.cz registruje zatím meziroční nárůst prodejů zájezdů do exotických destinací o desetinu. "Nejprodávanější destinace se zimním koupáním u moře od listopadu do dubna jsou cenově dostupný Egypt, Kapverdské ostrovy a Kanárské ostrovy. Z dražších exotických zemí se letos nejvíce prodává Mexiko, Keňa, Mauricius a Kuba," uvedla marketingová manažerka Kateřina Komedová.

Prodej dovolených v Mexiku oproti loňsku vzrostl o 48 procent. "Zdá se, že zprávy v médiích, týkající se mayského kalendáře a konce světa, zvyšují popularitu této mayské destinace," dodala Komedová.

Thajsko, jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů, trochu ztrácí.

Thajsko, jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů, trochu ztrácí.

Cestovní kancelář Exim Tours zaznamenala v porovnání s loňskou sezonou nárůst prodeje zájezdů do exotiky o víc než 140 procent. "Nejžádanější jsou momentálně Dominikánská republika, Zanzibar a také naše novinka - Jamajka," řekl marketingový ředitel Exim Tours Stanislav Zíma.

"Poptávka vzrostla po (Spojených arabských) emirátech o 15 procent, a to především díky rozšíření nabídky a zahájení přímých letů z Prahy již v září," podotkl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Zájemci o exotické zájezdy se podle něj dělí na dva typy z pohledu ubytování. První typ zaměřený na cenu žádá čtyřhvězdičkové hotely all inclusive, druhá skupina požaduje luxusní ubytování v pětihvězdičkových hotelech, v apartmánech, případně ve vilách.

Cestovní kancelář Eso travel registruje letos vyšší zájem o poznávací zájezdy. "Tam je velký boom u Jižní a Severní Ameriky, okruhy Peru, Chile a Argentina," uvedl ředitel cestovky Tomáš Cikán.

Přímé lety do Thajska

Přímé charterové lety z Prahy zamíří letos do Thajska, Dominikánské republiky, Keni, na Kubu, do Mexika, na Jamajku, do Venezuely, na Zanzibar, do Spojených arabských emirátů a na Kapverdské ostrovy. Tuzemské letecké společnosti ale ani tuto zimu nebudou mít k dispozici dálkové letadlo.

Původně ohlášení letecká linka do Miami od poloviny prosince létat nebude. Letecká společnost Travel Service ji pro nezájem zrušila. Loni vycestovalo do exotických zemí přes 140 000 českých turistů, z toho služeb cestovní kanceláře využilo asi 60 000 lidí. Do tradičně nejoblíbenějšího Thajska loni zamířilo z Česka rekordních 31 000 turistů. Podle Tomáše Cikána stále roste počet Čechů, kteří jsou ochotni zaplatit za exotický zájezd víc než 200 000. Loni jich bylo u Eso travel tisíc.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!