9. září 2008 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zájezdy na září? Už téměř nic

Egypt - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Egypt - ilustrační foto. | foto: Foto Profimedia.cz

PRAHA Kdo nechal letošní dovolenou až na září a současně vsadil na nabídky typu „last minute“, neudělal dobře. Současná nabídka zájezdů obsahuje již jen přebrané zbytky. Informaci potvrdili zástupci největších cestovních kanceláří oslovení LN.

„Nejžádanější zájezdy v atraktivních lokalitách v měsíci září jsou už dávno pryč. Jednak lidé daleko více poptávají dovolené v tomto termínu než dříve a také hodně zájezdů se prodalo už v předstihu,“ řekl Daniel Plovajko, tiskový mluvčí cestovní kanceláře Fischer. „Koupě zájezdů na první moment byla letos totiž skutečným fenoménem, tak velký zájem o včasný nákup nepamatujeme. Zatímco v loňském roce zákazníci v předstihu vykoupili asi třetinu z naší letní nabídky, letos to bylo více než 45 procent,“ dodal Plovajko.

Nejoblíbenější destinace

1. Chorvatsko (evergreen již několik let v řadě)
2. Turecko (hit letošníhoa loňského léta)
3. Ostrovy jižního Řecka (stabilně vyhledávaná destinace)
4. Bulharsko (zájem letos začal stagnovat)
5. Egypt

Turecko - hit letošního léta S tím, jak rekordně vzrostl zájem o zájezdy prodávané na první moment (v předstihu), úměrně klesla nabídka zájezdů prodávaných na poslední chvíli. „Zájemcům o dovolenou letos v září můžeme nabídnout podstatně horší zájezdy, než tomu bylo v minulých letech. Nyní jde už jen o výprodej posledních zbytků,“ řekl Tomáš Brejcha, mluvčí cestovní kanceláře Čedok. Podle něj měli letos Češi největší zájem o Chorvatsko, na druhém místě ale už bylo Turecko. „Letní dovolená v Turecku se stala hitem letošního léta. V minulých letech tato destinace zdaleka nebyla Čechy tak poptávána, jako tomu bylo letos,“ dodal.

Podobně i cestovní kancelář Čedok zaznamenala nárůst prodejů letních zájezdů v průběhu letošního jara. Důvodem, proč se lidé stále více přiklánějí od nákupů na poslední chvíli k předčasnému pořízení dovolené, je především daleko širší nabídka zájezdů. Zatímco zájezd last minute je v podstatě výprodej, v předstihu mají klienti na výběr z plné nabídky.

Hlavním důvodem velkého zájmu o zájezdy v září jsou slevy. „Proti hlavní sezoně - červenci a srpnu -jsou zájezdy v září levnější až o 30 procent. Stále přitom v naprosté většině destinací panují ideální klimatické podmínky,“ upozornil Daniel Plovajko. Proto také hodně lidí nechává svou dovolenou právě až na září. Jde podle něj zejména o seniory, rodiny s předškolními dětmi či manželské páry bez dětí.

„Za poklesem cen zájezdů v září proti hlavní sezoně stojí slevy hotelů a leteckých společností. Statistiky pak hovoří jasně, během července a srpna realizuje svou dovolenou z celoročního počtu asi jen polovina Čechů,“ uvedl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Nabídka nákupu dovolené na první moment funguje v Česku teprve čtyři roky. Za tu dobu si tento způsob prodeje získal značnou oblibu u zákazníků a popularita stále narůstá. Pokračování trendu lze očekávat i v příštím roce. Naopak klesá počet těch, kdo si letní dovolenou kupují se slevou až na poslední chvíli.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?