30. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Zákaz vstupu do lesů na Telčsku končí. Na Žďársku však trvá

Les. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Les. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

JIHLAVA Zákaz vstupu do lesů vyhlášený kvůli polomům po červencových bouřkách by měl na Telčsku skončit ještě tento měsíc. Majitelé lesů zatím o prodloužení nepožádali, řekl Vlastislav Soukup z městského odboru životního prostředí v Telči. Na Žďársku mají rekreanti zakázáno chodit ve vyznačených lesích do konce října, zákaz se zkracovat nebude.

Zpracování kalamity je zhruba za polovinou, uvedl Jaroslav Doubek, který vede odbor životního prostředí na žďárské radnici. Kvůli těžbě poškozených stromů bude o nadcházejícím víkendu zcela uzavřena také část cyklotrasy z Jihlavy do Luk nad Jihlavou. Cyklisté a motoristé budou muset na objízdné trasy mezi Brádlem a Petrovickým mlýnem. Na dodržování zákazu bude dohlížet policie.

Na zákaz lidé příliš nedbají

Oslovení lesníci uvedli, že zákaz vstupu do lesů hodně lidí nedodržuje. Situace se ještě zhoršila v posledních týdnech, protože začaly růst houby. Poškozené lesy podle nich ale stále mohou být nebezpečné. V lesích žďárské společnosti Kinský padaly stromy naposled minulou sobotu, dokonce i přes cesty. "Ty stromy jsou narušené, i když se dneska zdají být v pořádku. Jakýkoliv větší vítr z jiné strany ten strom může svalit," upozornil lesní rada Miroslav Matoušek.

V lesích společnosti Kinský bylo bouřkou s prudkým větrem koncem července poškozeno kolem 40 000 metrů krychlových dřeva, což je množství, které se blíží roční těžbě tohoto podniku. Polomy jsou teď zpracovány asi ze dvou třetin. Pracovníci Lesního družstva obcí se sídlem v Přibyslavi už stačili vytěžit stromy z nejvíc poškozených míst. "Ta rozptýlená těžba nás ještě čeká, to je minimálně ještě na dva měsíce práce," řekl ředitel Jiří Svoboda.

Celkem bylo v lesích družstva poškozeno zhruba 12 000 metrů krychlových dřeva. Také Svoboda má bohaté zkušenosti s lidmi, kteří nerespektují zákazové tabule rozmístěné u všech přístupových cest. "Parkují u cedule, kde je červenými písmeny Zákaz vstupu do lesa, a klidně do lesa jdou," konstatoval. Ve státních lesích na Vysočině bylo podle starších odhadů podniku poškozeno přibližně 80 000 metrů krychlových dřeva.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz